• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Najmniejszy na świecie system detekcji podwodnych rurociągów

  • Photo: Mark Holloway/Wikimedia Commons/CC-BY SA 2.0.

Firma Saab otrzymała zamówienie na drugi, podwodny system poszukiwania rurociągów i kabli Seaeye Cougar XT Compact/Smartrak. Znajduje on także zastosowanie w poszukiwaniu min oraz… badaniach archeologicznych.

Zamówienie złożyła jedna z firm specjalizujących się w budowie przybrzeżnych elektrowni wiatrowych. Głównym elementem zamówionego systemu jest oferowany przez firmę Saab sterowany kablem robot podwodny Seaeye, który wyposażono w specjalny układ detekcji magnetycznej Smartrak opracowany przez firmą Innovatum. Jest to najmniejszy na świecie kompaktowy i szybko rozwijany system do lokalizacji, śledzenia i badania położonych na dnie przybrzeżnych rurociągów oraz kabli.

Niewielki pojazd Seaeye Cougar XT Compact okazał się być zdolny do przenoszenia systemu antenowego o szerokości 6 m. Zbudowany w ten sposób gradiometr z dużą czułością wykrywa wszelkie anomalie magnetyczne, sygnalizujące obecność metalowych przedmiotów i urządzeń. Pomaga w tym również ograniczone pole fizyczne samego pojazdu Seaeye.

Dzięki nowemu systemowi detekcji można stworzyć dokładną mapę położonych na dnie morza linii kablowych i rurociągów, kontrolując ich prawidłowe położenie i zapewniając bezpieczeństwo.

System jest również użyteczny w działaniach wojskowych pozwalając na znalezienie metalowych przedmiotów (np. min lub torped), nawet jeżeli są one głęboko zakopane w piasku. W tym przypadku są o wiele skuteczniejsze niż sonary, chociaż niestety mają mniejszy zasięg.

Komentarze