Reklama

Gaz

MSP rozważa fuzję PGNiG i Grupy Azoty?

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa scenariusz obejmujący konsolidację Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz działającej w branży chemicznej Grupy Azoty. Zdaniem źródeł, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, taki scenariusz miałby zabezpieczyć nawozowego giganta przed wrogimi posunięciami ze strony rosyjskiego Acronu.

„To jedna z opcji, ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Jest kilka koncepcji, które będą analizowane i które mają na celu wzmocnienie konkurencyjności polskich firm” – mówi osoba zbliżona do MSP, którą cytuje dziennik.

Warto zauważyć, że chociaż obydwa podmioty działają w zupełnie innych branżach, to łączą je bardzo mocne relacje biznesowe, ponieważ Grupa Azoty jest największym odbiorcą gazu w Polsce. Jej roczne zapotrzebowanie na „błękitne paliwo” wynosi ok. 2,1 mld m3 rocznie - dla porównania krajowe wydobycie w 2015 r. ukształtowało się na poziomie 4,5 mld m3. Połączenie spółek mogłoby zatem długofalowo wzmocnić ich pozycję konkurencyjną oraz zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa.

Zobacz także: Morawiecki: Niemiecko-rosyjska kooperacja gazowa przypomina czasy rozbiorów Polski

Zobacz także: 41 odwiertów PGNiG w 2015 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama