Reklama

Ropa

Morgan Stanley przewiduje spadek cen ropy

Według prognoz banku Morgan Stanley, jednego z największych podmiotów inwestycyjnych na świecie, utrzymanie w dłuższej perspektywie niedawnych wzrostów cen ropy naftowej jest mało prawdopodobne. Analitycy szacują, że w trzecim kwartale bieżącego roku wartość ropy Brent będzie wynosiła 45 $ za baryłkę, a w czwartym kwartale obniży się do poziomu 40 $ za baryłkę.

Obecną sytuację na rynku paliw kształtuje kilka czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć panującą od ponad dwóch lat nadpodaż ropy. Państwa OPEC notorycznie nie dotrzymują swoich deklaracji dotyczących stabilizowania i kontroli zbytu surowca, zwiększając co jakiś czas jego wydobycie.

Amerykańskie zapasy ropy, podobnie jak rezerwy benzyny i innych paliw destylowanych, spadły nieznaczenie w zeszłym tygodniu. Zdaniem Morgan Stanley jest to trend przejściowy i w najbliższym czasie należy spodziewać się ponownego wzrostu stanów magazynowych w USA. Związane to być może z nienajlepszymi perspektywami globalnego wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie popytem na paliwa kopalne.

Zobacz także: Nowy szczyt OPEC. Czy uda się zamrozić produkcję ropy?

Zobacz także: Konflikt w rosyjskich elitach - Kreml anuluje prywatyzację Basznieftu

Reklama

Komentarze

    Reklama