Reklama

Gaz

Minister Gróbarczyk dla Energetyka24: Zrobimy wszystko, aby zablokować Nord Stream 2

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele świata polityki i biznesu dyskutowali o sprawach kluczowych dla gospodarki Polski. Duża część rozmów dotyczyła branży energetycznej. Jednym z tematów była kwestia gazociągu Nord Stream 2 i zagrożenia jakie ten projekt stwarza dla polskiego bezpieczeństwa. Na ten temat wypowiedział się dla specjalnego wydania programu SKANEREnergetyka24 Marek Gróbarczyk, Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Polski port Szczecin – Świnoujście złożył kolejne uwagi i roszczenia dotyczące tego, iż Nord Stream 2 zablokuje rozwój portu. Mowa jest o jednostkach przede wszystkim kontenerowych, tych największych, które nie będą mogły wchodzić do tego portu. Widać, że jest to celowe działanie hamujące rozwój portu Szczecin – Świnoujście, który ma w planach budowę głębokowodnego terminala kontenerowego. Do tego typu portów wchodzą jednostki o największym zanurzeniu, które w wyniku budowy i położenia gazociągu nie będą mogły być obsługiwane.

Marek Gróbarczyk, Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Inwestorzy, czyli Rosja i Niemcy, działają w sposób bardzo przemyślany. Wychodzą ze stref ekonomicznych a wchodzą w obszar ogólnodostępnych wód i w ten sposób chcąc realizować tę inwestycję. Zahamowanie tego w świetle prawa polskiego czy też unijnego jest niezwykle trudne. Na pewno wykorzystamy wszystkie możliwe środki i instytucje ku temu, aby ta inwestycja nie doszła do skutku.

Marek Gróbarczyk, Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Zobacz także: Energetyczne realpolitik. Dlaczego Niemcy potrzebują Nord Stream 2 [ANALIZA]

Komentarze