Reklama

Gaz

Miedwiediew w Finlandii: rozmowy o Nord Stream 2

  • Fot. Staff Sgt. Brian Cline / 2nd Theater Signal Brigade

Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew spotka się ze swoim fińskim odpowiednikiem Juha Sipilä celem omówienia współpracy dwustronnej. Jednym z głównych tematów będzie budowa gazociągu Nord Stream 2. 

Do spotkania polityków dojdzie dziś w fińskim Oulu. 

Zdaniem agencji Tass Dmitrij Miedwiediew odwiedzając Finlandię zamierza skupić się na kwestiach gospodarczych. Nord Stream 2 ma być jednym z najpoważniejszych tematów, które zostaną podniesione. Inne kwestie, które powinny zostać poruszone to kooperacja w obszarze energetyki jądrowej, a także aspekty arktyczne. Chodzi m.in. o ochronę środowiska na Dalekiej Północy.  

Warto przypomnieć, że dwa fińskie porty Haminakotka i Koverhar mają służyć jako bazy logistyczne podczas budowy gazociągu Nord Stream 2. W pierwszym z wymienionych mają być przechowywane rury, a w drugim materiały do ich powlekania.

Nord Stream 2 to planowany gazociąg pomiędzy Rosją i Niemcami, który ma przebiegać przez Morze Bałtyckie. Jego przepustowość ma wynieść 55 mld m3 surowca rocznie, a rurociąg powinien być operacyjny w 2019. Niemniej projekt napotyka na liczne przeszkody – w tym opór krajów Europy Środkowej, który skutkuje m.in. koniecznością poszukiwania nowego modelu finansowania przedsięwzięcia w wyniku decyzji polskiego UOKiK.

Zobacz także: Unijny komisarz: Nord Stream II nie zostanie zbudowany

 

Reklama

Komentarze

    Reklama