Reklama

Portal o energetyce

Miedwiediew: Rosja coraz mniej zależna od sprzedaży ropy i gazu

Regulamin Konkursu fotograficznego
Regulamin Konkursu fotograficznego

Budżet Federacji Rosyjskiej obniżył zależność od sprzedaży ropy i gazu – oświadczył premier Dmitrij Miedwiediew występując dziś przed deputowanymi rosyjskiej Dumy z informacją na temat realizacji budżetu w 2016 roku.

„Progres – choćby i nieduży – dokonał się we wszystkich obszarach, krytycznie ważnych dla rozwoju państwa. Oznacza to, że nie są to pojedyncze sukcesy, a systemowa poprawa” z satysfakcją oznajmił premier Dmitrij Miedwiediew podczas swojego wystąpienia przed deputowanymi do rosyjskiej Dumy Państwowej. Zdając relację z wykonania budżetu za zeszły rok szef rosyjskiego rządu ocenił, że 2016 był „rokiem uświadomienia sobie swoich możliwości” przez rosyjskie państwo. Owo uświadomienie dokonało się poprzez pokonanie przeszkód jakie w tym okresie stanęły na drodze Federacji Rosyjskiej. „Sankcje i niskie ceny ropy już nikogo nie straszą – rosyjska gospodarka nauczyła się wykorzystywać sytuację na swoją korzyść przystępując do walki o przywództwo na zewnętrznych i wewnętrznych rynkach” – powiedział Miedwiediew.

Zobacz także: Wojna klanów: „petersburscy” i „prawosławni” czekiści walczą o pieniądze z sektora paliwowego [ANALIZA]

Zdaniem rosyjskiego premiera dużym osiągnięciem rosyjskiego rządu w minionym roku było obniżenie zależności państwowego budżetu od dochodów ze sprzedaży surowców energetycznych. „Jeszcze do niedawna nasz budżet w ponad dwóch trzecich był zależny od sprzedaży ropy i gazu. Obecnie sytuacja zmieniła się: dochody z innych sektorów gospodarki stanowią ponad połowę budżetu" – powiedział Miedwiediew nie dodając przy tym, że przychody z innych obszarów rosyjskiej gospodarki wzrosły z powodu spadku zysków z eksportu surowców. Zmniejszenie dochodów z ich sprzedaży było spowodowane niskimi cenami ropy i indeksacją cen gazu do cen ropy. Z tego powodu w bilansie budżetowym zyski z innych branż wzrosły o czym jednak rosyjski premier zapomniał wspomnieć. Zamiast tego rosyjski premier podkreślił, że obniżenie zależności budżetu od sprzedaży ropy i gazu utrzymuje się również w I kwartale tego roku i to pomimo, iż ceny tych surowców na światowych rynkach wzrosły.

Podsumowując swoje wystąpienie Dmitrij Miedwiediew zacytował słowa sławnego rosyjskiego dowódcy okresu Napoleona Aleksandra Suworowa: „Natura stworzyła Rosję niepowtarzalną – ona nie ma rywali. My, mieszkańcy Rosji, pokonamy wszystko”.

Komentarze