Reklama

Gaz

Menadżerowie: spółka koordynująca powstanie hubu gazowego nie jest potrzebna

  • Fot. MSWiA
    Fot. MSWiA

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak i prezes Gaz System Tomasz Stępień odnieśli się do pomysłu powołania dedykowanej spółki koordynującej powstanie w Polsce hubu gazowego (centrum obrotu i magazynowania).

„Czym jest hub? Są różne szkoły - niektóre mówią o spółce, zorganizowanej instytucji, a inne po prostu o stworzeniu pakietu regulacji i otoczenia infrastrukturalnego. Ta druga szkoła jest mi na razie bliższa. Postarajmy się o to aby w naszym regionie zaistniały wspólne warunki regulacyjne” – stwierdził wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

„Chodzi np. o pełną implementację trzeciego pakietu energetycznego UE. Symptomatyczny pod tym względem jest przykład zachodniego sąsiada Polski. Dla porównania Ukraina w ciągu ostatnich miesięcy wielkim wysiłkiem i z wielką determinacją wdraża ustawodawstwo unijne i być może lada moment będziemy mogli powiedzieć, że jest bliżej europejskich regulacji niż nas zachodni sąsiad. Stwórzmy jednakowe warunki w regionie, infrastrukturę, która pozwoli swobodnie, płynnie operować przesyłem gazu. Wtedy będziemy mieć hub” – dodał Woźniak.

„Forma organizacji hubu jest pytaniem wtórnym. Nie będzie hubu fizycznego jeżeli Gaz System nie zrealizuje swojej nowej strategii. Bez infrastruktury, którą mamy w planach, połączeń, LNG, magazynów gazu ziemnego, hub nie będzie działał mimo regulacji” – stwierdził prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień. 

Zobacz także: Polska gazowym hubem Europy Środkowej. „Irytacja zwolenników Nord Stream 2”

Reklama

Komentarze

    Reklama