Reklama

Ropa

Meksyk ubezpieczył się od spadku cen ropy

Fot. World's Direction / Flickr
Fot. World's Direction / Flickr

Meksyk, jeden z największych producentów ropy na świecie, wykupił ubezpieczenie, które ma zabezpieczyć jego budżet przed spadkiem cen surowca w 2018 roku - poinformowało tamtejsze ministerstwo finansów.

Media informują, że średnia cena ropy w 2018 r. została ustalona na poziomie 48,5 dolarów, zaś koszt „polisy” wyniósł ponad 1,25 mld dolarów.  

Meksyk korzysta z takiej formy zabezpieczenia od lat 90. XX wieku. W roku 2016 po raz drugi z rzędu (to pierwszy taki przypadek w historii) otrzymał znaczące wypłaty z tytułu szkód spowodowanych niskimi cenami ropy. W ubiegłym roku „odszkodowanie” wyniosło 2,65 mld dolarów, zaś w 2015 - 6,3 mld dolarów. 

Południowy sąsiad Stanów Zjednoczonych jest jednym z największych na świecie producentów „czarnego złota”, notującym wydobycie na poziomie 2 mln baryłek dziennie. Obserwowane w ostatnich latach trendy cenowe oraz wynikające z nich spadki poziomu inwestycji, sprawiły, że jest to jednak wolumen znacznie niższy od tego , który obserwowano choćby dekadę wcześniej.

Zobacz także: Ropa tanieje, ale w najbliższym czasie powinna drożeć

Zobacz także: Do Polski przypłynęła amerykańska ropa dla Orlenu

Komentarze