Reklama

Portal o energetyce

ME chce korzystać ze szwedzkich doświadczeń energetycznych

Wymiana doświadczeń w zakresie kształtowania polityki energetycznej państwa oraz zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami z obszaru energii to główne cele wyjazdu podsekretarza stanu w ME Andrzeja Piotrowskiego do Szwecji. W ramach zorganizowanej w dniach 29 – 31 maja 2016 r. wizyty studyjnej delegacja ME odwiedziła m.in. miejscowości Malmoe, Lund i Landskrona.

Delegacja w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele nauki i polskich przedsiębiorców a także ambasador RP w Szwecji miała okazję zapoznać się z innowacyjnym rozwiązaniami z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Wiceminister Piotrowski podkreślił, że jednym z priorytetów ME jest opracowanie nowej koncepcji wykorzystania technologii OZE, która będzie m.in sprzyjać promowaniu przedsiębiorczego i społecznego podejścia w lokalnych grupach ludności. "Szwedzkie doświadczenia w tym zakresie stanowią dla nas istotny punkt odniesienia" – powiedział. 

Wiceszef resortu energii zaznaczył także, że podjęty podczas wizyty dialog ze szwedzką centralną i regionalną administracją oraz Klastrem Czystych Technologii SBHub, posłuży jako jedno ze źródeł inspiracji w rozwoju koncepcji budowy w Polsce Klastrów Energetycznych i zrównoważonych energetycznie stref. "Klastry energetyczne, które poprzez połączenie działań z kilku obszarów gospodarki mogą zapewniać zrównoważoną gospodarkę zasobami OZE oraz lokalną samowystarczalność energetyczną, są wyjściem naprzeciw wyzwaniom stojącym przed polską energetyką" – ocenił. 

Wiceminister Piotrowski podkreślił również że w tym kontekście interesujące są doświadczenia Szwecji w zapewnieniu samowystarczalności energetycznej. - "Bardzo istotną rolę w tym procesie odgrywa wykorzystanie miejscowych odpadów komunalnych, zarówno organicznych jako substratu dla biogazowni jak i tej reszty, której nie można ponownie przetworzyć w procesie produkcyjnym i może zostać spalona dla uzyskania ciepła i energii elektrycznej" - powiedział. Zaznaczył, że jest to możliwe w wyniku efektywnej współpracy samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. "Ponadto wykorzystanie odpadów przez szwedzkie przedsiębiorstwa nie jest uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, bo dzięki użytyciu nowoczesnych technologii jest przyjazne dla środowiska" – ocenił.

Zobacz także: Zmiany w kierownictwie Wyższego Urzędu Górniczego

Zobacz także: Strajkuje 16 z 19 francuskich elektrowni atomowych

Komentarze