Elektroenergetyka

ME: Bezpieczeństwo energetyczne ważniejsze od zysku akcjonariuszy spółek

Minister energii, Krzysztof Tchórzewski, odniósł się dziś do wizji resortu odnośnie do polityki właścicielskiej spółek z udziałem skarbu państwa.

„Chciałbym wyrazić ubolewanie w kierunku analityków, którzy wskazują, że przekierowanie kapitału zapasowego spółek z udziałem skarbu państwa na akcyjny ma tylko kontekst finansowy. To się oczywiście też liczy bo reprezentuję głównego akcjonariusza, skarb państwa, ale w firmach jest olbrzymi nacisk na wypłatę ogromnych dywident i nie jest to zdrowe”-stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„Każdy inwestor powinien wiedzieć, że pierwszym celem spółek z udziałem skarbu państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a nie zadowolenie inwestorów. Ich pieniądze będą rosły, ale nie będzie to spekulacyjny zysk”-dodał polityk. 

„Odbyłem trudne rozmowy z ministrem finansów. Spółki z udziałem skarbu państwa miały wypłacić 3 mld zł dywidendy, a zapłacą 1/3 tej kwoty. Będą miały więcej pieniędzy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Majątek firm będzie się powiększać, będzie dawać w dłuższej perspektywie zysk inwestorom”-uzupełnił swoją wypowiedź szef resortu energii podczas odbywającego się w Warszawie.

Zobacz także: Ministerstwo Energii stawia na węgiel brunatny

Komentarze