Reklama

Portal o energetyce

Łupkowa współpraca Polski i Chin na szczeblu ministerialnym

  • Ilustracja: Lockheed Martin

Delegacja Ministerstwa Środowiska z udziałem Głównego Geologa Kraju Sławomira Brodzińskiego przebywała w dniach 20-25 października 2014 r. w Chinach. Wizyta zaowocowała zainicjowaniem polsko-chińskiej współpracy ministerialnej w zakresie problematyki gazu łupkowego.

Główny Geolog Kraju przedstawił referat “New mining in Poland - globalisation or continuation in the EU country” na Konferencji China Mining 2014, w sesji Forum Ministrów, w której uczestniczyło 10 zagranicznych ministrów ds. zasobów i/lub górnictwa. Konferencja zgromadziła przedstawicieli ponad 20 krajów, w tym 13 w randze ministrów lub ambasadorów. Minister Brodziński wziął także udział w dyskusji w sesji poświęconej projektom chińskiego gazu z łupków- informuje Ministerstwo Gospodarki.

Podczas pobytu w Tianjin doszło do oficjalnego spotkania Głównego Geologa Kraju z jego chińskim odpowiednikiem ministrem Zhong Ziran. Strona chińska zaproponowała polskiej nawiązanie współpracy na poziomie miniesterialnym (także w problematyce węglowodorów niekonwencjonalnych).

W drugiej części pobytu przedstawiciele Ministerstwa Środowiska mieli okazję zapoznać się z dynamicznie rozwijającym się wydobyciem gazu z łupków w rejonie Fuling koło Chongqing. Chińska firma Sinopec wywierciła już nas tym obszarze w ostatnich 2 latach 146 otworów, z których 46 funkcjonuje jako produkcyjne.

Polska delegacja odwiedziła demonstracyjną kopalnię gazu łupkowego (4 otwory) oraz miała okazję przyjrzeć się zabiegowi równoczesnego szczelinowania otworów krzywionych (także 4 otwory) w innej lokalizacji.

Na uwagę zasługuje to, że zarówno technologia jak i sprzęt służący wydobyciu węglowodorów niekonwencjonalnych są w Chinach produkcji krajowej. Łączne wydobycie gazu z łupków w Chinach szacowane jest w bieżącym roku na około 1 miliard m 3.

Reklama

Komentarze

    Reklama