Reklama

Portal o energetyce

Łotwa odrzuca litewskie LNG i wybiera Gazprom

Łotewska firma Latvijas Gaze nie jest zainteresowana kupnem skroplonego gazu ziemnego pochodzącego z litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie, ponieważ jej potrzeby są w pełni zaspokajane w ramach długoterminowego kontraktu z rosyjskim Gazpromem – poinformował w wywiadzie prasowym wiceprezes spółki, Mario Nullmeyer.

"Nasze zapotrzebowanie na gaz jest w pełni zabezpieczone długoterminową umową z rosyjskim Gazpromem. Łotewski rynek nie jest w tej chwili gotowy na przyjęcie dodatkowych ilości surowca" – oświadczył Nullmeyer.

Litewskie władze wielokrotnie wyrażały nadzieję, że Łotwa będzie korzystać z regionalnego terminala LNG zlokalizowanego w Kłajpedzie. Wydaje się to jednak odległa perspektywa, ponieważ z jednej strony obecnie Łotysze preferują współpracę z Gazpromem (m.in. z powodu ilości surowca, który może być dostarczany z Litwy), z drugiej  natomiast rozważają możliwość budowy własnego małego terminala LNG.  Warto również pamiętać, że rosyjski gaz jest tańszy od norweskiego (proponowanego przez Litwinów) o 8-12%, a do ceny należy doliczyć również koszty transportu.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama