Reklama

Portal o energetyce

Litwini przeznaczą 36,5 mln euro na rozbudowę terminalu w Kłajpedzie

Spółka Kłajpedos Nafta zamierza zainwestować 36,5 mln euro w stworzenie naziemnej stacji dystrybucji gazu oraz rozwój terminalu naftowego. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta 25 sierpnia br.

„Chcemy stać się głównym centrum dystrybucji LNG w regionie Morza Bałtyckiego (...) Planujemy, że stacja będzie gotowa do działania na początku 2017 r.” – powiedział Mantas Bartuska, dyrektor generalny Kłajpedos Nafta. Litwini przeznaczą na ten cel około 27 milionów euro – na tę kwotę składają się środki własne spółki, kredyty oraz wsparcie Unii Europejskiej w wysokości 6 mln euro.

Koszt drugiej inwestycji, tj. rozbudowy terminalu naftowego w Kłajpedzie szacuje się na 9,5 mln euro. Jej realizacja pozwoli na zwiększenie importu oraz eksportu lekkiej ropy – poniżej 825 kg/m3. „Dzięki rozwojowi infrastruktury oraz świadczeniu dodatkowych usług nasza działalność stanie się bardziej wydajna. Poprawi się również atrakcyjność projektu
w regionie” – skonstatował Bartuska.

Pływający terminal regazyfikacyjny w Kłajpedzie oficjalnie rozpoczął funkcjonowanie na przełomie grudnia 2014 i stycznia 2015. W pierwszych latach jego przepustowość będzie wynosiła ok. 1 mld m3 – co stanowi około 30% rocznego zapotrzebowania Litwy na ,,błękitne paliwo”. Operatorem terminalu jest spółka Kłajpedos Nafta, w której 72,32% udziałów posiada litewskie państwo.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama