Reklama

Portal o energetyce

Kurtyka o COP24: kompromis przerósł oczekiwania

Twitter/COP24
Twitter/COP24

Mamy jeden z najlepszych na świecie zespołów negocjacyjnych w obszarze polityki klimatycznej, a konsensus, który udało się osiągnąć na COP24 przerósł oczekiwania - ocenił w środę prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

Występując wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem na konferencji prasowej, Kurtyka podkreślał, że zbiorowy wysiłek wielkiego zespołu osób pokazał, że polska prezydencja może być katalizatorem zmian na poziomie całego świata.

"Byliśmy w stanie osiągnąć kompromis, który z jednej strony jest zrównoważony, z drugiej - sprawiedliwy. I który przerósł oczekiwania stron" - stwierdził. Kurtyka dodał, że z zagranicy, oprócz gratulacji, płyną do niego sygnały mówiące: "nie spodziewaliśmy się, że będzie to aż tak zaawansowany kompromis".

Kurtyka podkreślał, że negocjacje były niesłychanie skomplikowane, w drugiej połowie drugiego tygodnia szczytu było siedem równoległych strumieni negocjacji. "Polska prezydencja musiała dbać, żeby nie tylko w każdym z nich był postęp, ale też żeby postęp był zrównoważony.(...) Pakiet Katowicki opiera się na delikatnej, ale mocnej równowadze pomiędzy różnymi interesami" - mówił.

Kurtyka dziękował też całej radzie ministrów. "Każdy minister polskiego rządu przyczynił się do tego, żeby przekaz na temat Polski, Katowic, tego w jaki sposób patrzymy na wyzwania, ale i że mamy odpowiedzi, się przebił" - mówił. "I to się udało. Pokazaliśmy mądrą, ambitną i prawdziwą twarz naszego kraju" - ocenił.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama