Reklama

Gaz

Kurtyka: Europejski rynek gazu wymaga przebudowy

  • Fot. Poxnar

Wiceminister energii Michał Kurtyka, towarzyszył Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w czasie odbywającego się w dniach 25 – 26 sierpnia 2016 r. w Chorwacji Forum Państw Trójmorza - Wzmacniając Europę: Łącząc Północ z Południem (Dubrovnik Forum 2016, Strenghtening Europe: Connecting North and South). 

Podsekretarz stanu w ME podkreślił, że aktualny kształt rynku gazu ziemnego w Europie Centralnej jest pozostałością stref wpływów z XX wieku i że potrzebne są zmiany w tym zakresie. - Fundamentem dla budowy płynnego i konkurencyjnego rynku gazu powinna być budowa regionalnych połączeń w oparciu o Terminal LNG w Świnoujściu i północny korytarz gazowy, łączący norweski szelf kontynentalny z Polską – ocenił.

Wiceminister Kurtyka dodał, że realizacja tych projektów to szansa na podejmowanie suwerennych, wolnych od zobowiązań politycznych, działań w dziedzinie zaopatrzenia państwa w surowce energetyczne. Podkreślił również, że realizacja gazociągu Nord Stream 2 utrwali dotychczasowy model zaopatrzenia Europy Środkowo-wschodniej i wykluczy możliwość realizacji powyższych celów. 

W Forum Państw Trójmorza udział wzięli m.in. Prezydent Chorwacji, Pani Kolinda Grabar-Kitarović, Prezydent Litwy, Pani Dalia Grybauskaitė, Minister Gospodarki Chorwacji, Tomislav Panenić oraz wiceminister energetyki Litwy, Aleksandras Spruogis.

Zobacz także: Prace nad Turkish Stream przyspieszają. Spotkanie Gazprom-Turcja

Zobacz także: KE chce uczestniczyć w negocjacjach gazowych Ukraina - Rosja

Reklama

Komentarze

    Reklama