Kowal: zaskakująca skuteczność koalicji przeciwko Nord Stream 2

5 kwietnia 2016, 16:40

W komentarzu dla Energetyka24.com Paweł Kowal twierdzi, że pozytywna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie realizacji Nord Stream 2 raczej szybko nie zapadnie. Jest to efekt skutecznych działań państw Europy Środkowej, która dla zwolenników budowy gazociągu jest dosyć zaskakująca.

„Nie podzielam rosyjskich przypuszczeń dotyczących tego, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream 2 zapadnie wkrótce. Na ten moment Komisja zbiera informacje” – powiedział Paweł Kowal.

„Pozytywnym zaskoczeniem jest to, że powstał dość mocny front politycznej walki z Nord Stream 2. Front ten może zaskakiwać zwolenników budowy gazociągu. Zaskakiwać może fakt, że państwa środkowoeuropejskie się porozumiały. Ponadto przygotowały one argumentację prawno-polityczną dotyczącą relacji między gazociągiem a Unią Energetyczną, ale także między gazociągiem, a innymi zasadami Unii Europejskiej jak przepisy dotyczące ochrony konkurencji” – dodał ekspert.

„Co więcej udało się pozyskać poparcie wśród parlamentarzystów z różnych frakcji: konserwatystów, zielonych, chadeków. Sam jestem zaskoczony, że udało się stworzyć taką masę krytyczną, która nawet jeżeli nie powstrzyma Nord Stream 2 to uniemożliwi szybką realizację tej inwestycji” – zakończył swoją wypowiedź Paweł Kowal.

Zobacz także: Miliony euro na atomową współpracę Grupy Wyszehradzkiej

Zobacz także: „Zieloni” sojusznikiem Polski w walce z Nord Stream 2

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Stefan
czwartek, 7 kwietnia 2016, 09:41

Współczesny pakt Ribbentrop-Mołotow zawarty przez Rosję i Niemcy jest olbrzymim zagrożeniem nie tylko dla bezpieczeństwa Polski. Dotyczy to niemiecko-rosyjskiego punktu widzenia odnośnie groźnego dla całej UE projektu Nord Stream 2, realizowanego przez rosyjski Gazprom, który jest wymierzony głównie przeciw żywotnym interesom gospodarczym Polski. Podobnie jest ze sprawą nieprzejdnanego oporu Niemmiec wobec przenisienia amerykańskich baz wojskowych NATO z Niemiec do Polski w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i wielkoruskich zapędów Putina co do Polski Litwy, Łotwy i Estoni. Niemiecki koncern BASF finalizuje umowę z Gazpromem, na mocy której przekazuje pełną kontrolę nad kluczową spółką gazową w Europie. Lansowana przez Donalda Tuska bardzo słuszna idea unii energetycznej, polegająca na wspólnych zakupach gazu od Rosji przez kraje Unii Europejskiej staje się fikcją. Europa nie będzie bezpieczna, jeśli nie wejdziemy na wyższy stopień solidarności energetycznej - mówił Donald Tusk w maju 2014 r. jeszcze jako premier polskiego rządu. Dziś, gdy polski polityk sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, rosyjski Gazprom bierze kluczowe niemieckie spółki gazowe. To dość nieprzemyślana strategia, ponieważ to nas faktycznie bardziej uzależnia od Gazpromu - ocenia w rozmowie z money.pl Bartosz Milewski, dyrektor ds. zarządzania portfelem Hermes Energy Group. - Pewnie nie odczujemy tego od razu, ale prędzej czy później strona rosyjska to wykorzysta - ostrzega ekspert i dodaje: Ten przypadek można uznać za strzał w stopę. Milewski zwraca uwagę, że w Europie trwa dyskusja na temat uniezależnienia się od gazu z Rosji, trwają próby dywersyfikacji źródeł dostaw, a tymczasem Niemcy dogadują się z Gazpromem ponad innymi krajami UE. - Niemieckie interesy są traktowane w inny sposób niż interesy innych krajów UE- stwierdza ekspert. http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/solidarnosc-energetyczna-ue-to fikcja,228,0,1918692.html

Nosal
wtorek, 5 kwietnia 2016, 22:34

Brawo , tylko słaba rosja nie jest zagrożeniem dla świata, dokopać im na każdym polu.

Tweets Energetyka24