Reklama

Gaz

Konferencja ME: nowy wiceminister i podsumowanie dwóch lat działań [RELACJA]

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Na dzisiejszej konferencji prasowej, szef Ministerstwa Energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceminister Grzegorz Tobiszowski podsumowali dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości w energetyce. Ogłoszono też nominację Tadeusza Skobla na nowego wiceministra w resorcie.

Konferencję otworzył minister Tchórzewski, który opisał największe sukcesy swojej instytucji. „To ministerstwo poprzez zmiany ustawowe, jakie przeprowadzone zostały w ciągu miesiąca zaczęło funkcjonować w zupełności” – zaznaczył.

Tchórzewski mówił m.in. o sektorze źródeł odnawialnych. „Znacząco zmieniliśmy funkcjonowanie energetyki odnawialnej, poprzez wprowadzenie nowych zasad i nowych systemów”. W tym kontekście wymienił priorytet energetyki rozproszonej, prosument, klaster.

„Te zgłoszone do Ministerstwa klastry, które obejmują całe gminy, całe powiaty, te grupy interesariuszy, które się pojawiają, to zainteresowanie tą energetyką przerosło nasze oczekiwania” – powiedział. Minister dodał, że „prosumentów przybywa w tempie geometrycznym”, a same klastry „znajdują coraz szersze uznanie, zaczynają przyjmować się w gospodarstwach wiejskich i małych firmach”.

Nie zabrakło też tematów gazowych. „W zakresie zarówno gospodarowania energią jak i gazem, w tej dziedzinie oddanie Gazoportu oraz decyzja z bieżącego roku, że będzie dobudowa do 7,5 mld m3, decyzja o budowie gazociągu do Danii i Norwegii i finalizacja negocjacji w tym kierunku dają nam możliwości dywersyfikacji, dające pewność zasilania obywatelom” – powiedział Tchórzewski.

„Zapasy gazu, które wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat do miliarda metrów sześciennych, własne wydobycie i gazoport stawia nas w dobrej sytuacji. Utrzymujemy zapasy ropy i paliw, system zarządzania w tej dziedzinie ulepszamy i będziemy ulepszali” – podkreślił.

Zobacz także: Klastry energii pomogą w rozwoju elektromobilności? [ANALIZA]

„Te decyzje, które podjęliśmy w połowie roku 2016 dotyczące znaczącej redukcji wypłat dywidendy po poważnych negocjacjach z akcjonariuszami w zakresie ograniczenia wypłat nie spowodowały żadnego popłochu, pojawiły się firmy emerytalne, które są bardzo zainteresowane inwestycjami długoterminowymi. Pojawił się w naszych spółkach elektorat, który chce trwałego zwiększania wartości, nie wypłat dywidendy” – dodał minister.

Tchórzewski mówił też o dalszych planach swojego resortu. „Są już przygotowywane założenia do największego takiego eksperymentu energetycznego w Europie. Elektrownia na zgazowanie węgla przy kopalni Bogdanka. Jesteśmy też dosyć blisko do tego, o czym jesteśmy przekonani, czyli do energetyki jądrowej, ale tej decyzji nie możemy dzisiaj ogłosić” – zaznaczył. Minister wspomniał też, że Polska może stać się liderem elektromobilności. „Będziemy się starali być w tej dziedzinie w czołówce Unii Europejskiej” – dodał.

Następnie, pałeczkę przejął minister Tobiszowski, który mówił o górnictwie. „Żeby można było podejmować decyzje planistyczne, to trzeba mieć możliwość pewnego spokoju i stabilności w fundamentalnym sektorze górnictwa” – podkreślił na wstępie.

Tobiszowski zaznaczył, że sytuacja spółek wydobywczych w 2015 roku była dramatyczna. „Właściwie moglibyśmy podsumować jednym słowem: spółki były w upadłości. Trudno było przewidzieć skalę społeczną, gospodarczą, gdyby nie udało się z biegu podjąć rozmów. Czas wtedy nie był naszym sprzymierzeńcem” – powiedział.

Minister podkreślił wysiłki, jakie podjął resort celem „ugaszenia pożaru na Śląsku, a więc ratowania kluczowych spółek węglowych. „Rynek, instytucje finansowe pokazały, że w sektorze węgla idzie budować konstrukcje biznesowe. Udało się, gasząc pożary, zbudować miks energetyczny, którzy został oceniony przez zespoły węgla kamiennego i brunatnego pozytywnie”

Tobiszowski złożył też „wielkie podziękowanie stronie społecznej za te twarde, ale bardzo owocne rozmowy”

Konferencję zakończyło ogłoszenie nominacji Tadeusza Skobla na nowego wiceministra energii. Ma on otrzymać nominację od premier jeszcze dziś, ale pracę zacznie na początku przyszłego tygodnia.

Zobacz także: Dwa lata rządów PiS w energetyce według PSL

Komentarze