• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Komisja Europejska zajmie się prywatyzacją PKP Energetyka?

  • Fot. Sylwia Zieja

Poseł Jerzy Polaczek wystosował list do komisarz UE ds. transportu Violetty Bulc, w którym prosi o dokonanie oceny sprzedaży spółki PKP Energetyka S.A pod kątem zgodności z obowiązującym porządkiem prawnym Unii Europejskiej.   

Polaczek podkreśla, że spółka PKP Energetyka S.A dostarcza energię elektryczną dla sektora kolejowego w Polsce, zawiaduje sieciami przesyłowymi i dystrybucją, dlatego ma ważne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. Mimo to zostanie ona sprzedana firmie CVC Capital Partners w ramach przyśpieszonej procedury, bez konsultacji społecznych ani notyfikacji do KE. „Zielone światło” dla transakcji dało nadzwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy PKP S.A o czym poinformował dziś resort infrastruktury i rozwoju. 

Prośba Polaczka o sprawdzenie zgodności sprzedaży PKP Energetyka S.A z obowiązującym porządkiem prawnym UE ma związek z ewentualnym naruszeniem prawa w kontekście potencjalnego zagrożenia projektów realizowanych w obrębie infrastruktury kolejowej, a współfinansowanej z funduszy UE. Poseł podkreśla, że do transakcji nie powinno dojść w momencie obowiązywania aktualnego harmonogramu rozbudowy i realizacji linii kolejowych, a więc procesu wspieranego środkami unijnymi. Tym bardziej, że nowy właściciel PKP Energetyki S.A ma zamiar wprowadzić spółkę na giełdę i nie wiadomo czy jednym ze środków za pomocą, których będzie chciał zrealizować swój zamysł nie będzie wyprzedaż jej majątku...

Komentarze