Reklama

Portal o energetyce

Komisja Europejska szuka alternatyw dla Gazpromu

Komisja Europejska wybrała cztery priorytetowe projekty gazociągów, które pozwolą krajom z południowego–wschodu Europy zmniejszyć energetyczne uzależnienie od rosyjskiego monopolisty Gazpromu. Skorzystają na nich przede wszystkim Grecja, Bułgaria, Słowenia, Węgry i Serbia. KE przewiduje dla nich dwa nowe źródła dostaw - azerskiego gazu za sprawą rurociągu TAP (jego budowa już się rozpoczęła) oraz skroplonego gazu ziemnego z planowanego terminalu LNG w Chorwacji.

W ostatnich dniach odbyło się posiedzenie grupy CESEC (Central East South Europe Gas Connectivity), której zadaniem jest opracowywanie rozwiązań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwom środkowej, wschodniej i południowej Europy. W jej skład, oprócz przedstawicieli Komisji Europejskiej, wchodzą byli uczestnicy projektu South Stream oraz Ukraina, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, i Macedonia. Choć strony dyskutują od ośmiu miesięcy, to dopiero teraz widoczne są praktyczne rezultaty ich aktywności.

KE proponuje, aby za działania o charakterze priorytetowym uznać budowę interkonektorów łączących Grecję i Bułgarię oraz Bułgarię i Serbię – mogłyby one otrzymywać surowiec pochodzący z Azerbejdżanu, transportowany przez Gazociąg Transadriatycki. W przypadku Węgier i Słowenii sposobem na zwiększenie niezależności energetycznej miałoby być zrealizowanie połączeń z chorwackim terminalem LNG – zakładając, że powstanie. Komisja obiecuje wsparcie finansowe dla w/w inwestycji – szczególnie ze strony Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Powyższe rozwiązania stwarzają realną alternatywę dla rosyjskiego gazu, ale nie są w stanie całkowicie go zastąpić. Wartym odnotowania jest fakt, że żaden z projektów nie dotyczy budowy nowych gazociągów na Ukrainie lub wykorzystania jej podziemnych magazynów. UE zobowiązała się jedynie do udzielenia bliżej nieokreślonej pomocy w zakresie realizacji rewersowych dostaw gazu z terytorium Rumunii oraz Słowacji.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama