Reklama

Klimat

Zyska: naszym celem jest produkcja zielonego wodoru

Fot. Ministerstwo Klimatu
Fot. Ministerstwo Klimatu

Naszym zasadniczym celem jest produkcja wodoru zielonego, zeroemisyjnego. Takim źródłem będzie przede wszystkim morska energetyka wiatrowa – powiedział w czwartek w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

"Pracujemy nad projektem Polskiej Strategii Wodorowej. Jest ona już właściwie na ukończeniu, trafiła pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Spodziewamy się, że do końca października Rada Ministrów przyjmie ten ważny dokument strategiczny" – powiedział w czwartek podczas konferencji "Energia Nowoczesnych Miast" spółki Enea Operator w Szczecinie pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.

Wskazał, że strategia przewiduje rozwój wytwarzania i wykorzystania wodoru przede wszystkim w transporcie, energetyce, ciepłownictwie i "w wielu technologiach dla potrzeb przemysłowych".

Dodał, że wodór może też stać się paliwem w komunikacji publicznej. Zaznaczył, że służy temu nie tylko strategia wodorowa, ale też ustawa Prawo wodorowe, a także programy wsparcia uruchomione z NFOŚiGW, takie jak Zielony Transport Publiczny i Mój Elektryk.

"Jesteśmy w kluczowym momencie organizacji rynku i budowania całego łańcucha wartości. Aby wspomóc realizację tego celu, podjęliśmy inicjatywę powołania tzw. porozumienia sektorowego" – powiedział Zyska. Wyjaśnił, że w jego przygotowanie zaangażowanych jest ponad 165 firm z Polski i z zagranicy. Porozumienie sektorowe "ma zmierzać do budowy rynku wodoru", zarówno jako paliwa, ale także wykorzystanie go w technologiach przemysłowych - mówił.

Wiceminister wskazał, że ważne jest wykorzystanie "local content" – polskiej myśli technologicznej z udziałem uczelni i instytutów badawczo-rozwojowych oraz startupów, a także "firm-kotwic", wokół których zbudować będzie można łańcuch "powiązań, wartości, dostawców, kooperantów".

Reklama
Reklama

"Naszym zasadniczym, horyzontalnym celem jest produkcja wodoru zielonego, wodoru zeroemisyjnego. Takim źródłem będzie przede wszystkim morska energetyka wiatrowa" – powiedział Zyska. Dodał, że w pierwszym etapie rozwoju związanego z nią "wielkiego projektu gospodarczego" znaczenie będzie mieć Ławica Słupska, inwestycje będą realizowane w rejonie Pomorza Środkowego i Gdańskiego, ale w drugim etapie inwestycje dotyczące morskiej energetyki wiatrowej przeniosą się w kierunku Pomorza Zachodniego, na Ławicę Odrzańską.

"Jestem przekonany, że energia z tego właśnie źródła posłuży do produkcji bezemisyjnego, zielonego wodoru, który będzie zasilał aglomeracje miejskie całego Pomorza i całego kraju" - powiedział wiceminister.

Dodał, że trwają rozmowy na temat organizacji na Pomorzu Zachodnim jednej z kilku "dolin wodorowych" - centrów kompetencji, które będą koncentrować wiedzę, technologię w zakresie wytwarzania, zastosowania, magazynowania i transportowania wodoru w różnych obszarach życia, przemysłu i aglomeracji miejskich.

Konferencja "Energia Nowoczesnych Miast. Elektromobilność. Logistyka miast. Zrównoważony transport. Sieci inteligentne w energetyce" odbywa się w Szczecinie po raz trzeci. W tym roku poświęcona jest uwarunkowaniom rozwoju współczesnych, niskoemisyjnych systemów energetycznych, technologii magazynowania energii oraz zrównoważonej mobilności opartej o paliwa alternatywne. Jednym z głównych zagadnień jest wykorzystanie technologii wodorowej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama