Reklama

Klimat

Woźny: funkcja pełnomocnika przy premierze ułatwi prace międzyresortowe ws. smogu

Fot.: KPRM
Fot.: KPRM

Funkcja pełnomocnika przy premierze ułatwi koordynację prac przy programie „Czyste powietrze” – powiedział w piątek Piotr Woźny.

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek Woźnego na pełnomocnika ds. tego programu. Pytany w piątek w Poznaniu przez PAP o pierwsze działania w tej roli Woźny powiedział, że będzie to "przede wszystkim remanent stanu wykonywania programu +Czyste powietrze+".

"Trzeba doprowadzić do tego, żeby wszystkie agendy rządu, wszystkie ministerstwa pracowały w jednym rytmie - po to, żeby ten program był realizowany. I takie jest moje zadanie - żeby nadzorować, koordynować pracę wszystkich resortów" – powiedział Woźny.

Jak stwierdził, w pierwszym rzędzie będzie chciał zweryfikować stan wykonywania programu, "żeby sobie powiedzieć, co zostało zrobione, gdzie i co musimy przyśpieszyć".

"Przede wszystkim (trzeba) też zadbać o to, żeby sprowadzić do jednego mianownika wydawanie pieniędzy publicznych przeznaczonych na poprawę jakości powietrza w Polsce, bo to wydaje się być największą bolączką” – dodał.

Dotychczas Woźny pełnił funkcję wiceministra przedsiębiorczości i technologii, gdzie odpowiadał za problem walki ze smogiem w Polsce. W poniedziałek znalazł się w grupie 17 odwołanych przez premiera wiceministrów.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała w piątek, że powierzenie funkcji pełnomocnika Piotrowi Woźnemu "ma na celu jeszcze bardziej efektywną realizację jednej z najważniejszych deklaracji z grudniowego expose premiera Morawieckiego dotyczącej naprawy jakości powietrza, którym oddychają Polacy".

Jak dodano, będzie to służyć również działaniom naprawczym, które Polska musi podjąć, aby uniknąć płacenia kar po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 lutego 2018 r., który stwierdził, że Polska w latach 2007-2015 nie ustanowiła skutecznego systemu ochrony swoich obywateli przed zanieczyszczonym powietrzem.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama