Reklama

Klimat

Woźny dla Energetyka24: ME zapewniło, że polskie kopalnie produkują węgiel dla kotłów 5. klasy

Fot.: MPIT
Fot.: MPIT

Minister Piotr Woźny podczas śniadania prasowego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odpowiedział na pytanie serwisu Energetyka24 dotyczące problemów z paliwem dla kotłów 5. klasy. Polityk stwierdził, że według zapewnień Ministerstwa Energii polskie kopalnie produkują węgiel nadający się do spalania w tych urządzeniach.

„Myślę, że co kopalnia to inna specyfika tego węgla. W relacjach z Ministerstwem Energii otrzymałem informację, że polskie kopalnie są w stanie produkować paliwo do kotłów 5. klasy.  Dla mnie te narzędzia regulacyjne mają celu nadzór nad tym, co dzieje się na składach węgla. I rosyjski, i kolumbijski, i polski węgiel będą kontrolowane przez urzędników. Najważniejsze jest to, by kontrolować jakość węgla” – powiedział.

Przypomnijmy, rankiem 4 października serwis Energetyka24 poinformował o problemach z paliwem do kotłów 5. klasy, które mają służyć jako narzędzie do walki ze smogiem w ramach programu Czyste Powietrze. Redaktor Maciej Zaniewicz – powołując się na informacje pochodzące od Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla - pisał w swoim tekście, że program wymiany kotłów na bardziej wydajne (a więc na te 5. klasy) prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na węgiel o wyższych parametrach. Ten natomiast pochodzić będzie głównie z importu, ponieważ polscy producenci nie mogą sprostać wyśrubowanym wymaganiom.

Reklama

Komentarze

    Reklama