Wielka Brytania ma być neutralna klimatycznie w energetyce do 2035 r.

4 października 2021, 11:56
boris johnson
Fot. Flickr

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma ogłosić, że do 2035 roku cała brytyjska energia elektryczna będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, podał w niedzielę dziennik The Times.

Premier wykorzysta swoje przemówienie na konferencji, aby zobowiązać swoją partię do planów ogromnego zwiększenia inwestycji w energię odnawialną i jądrową, ponieważ Wielka Brytania stoi w obliczu kryzysu spowodowanego gwałtownym wzrostem cen gazu.

Wielka Brytania jest światowym liderem w morskiej energetyce wiatrowej. Ma ku temu warunki - długą linię brzegową oraz wietrzne Morze Północne. Jednak nawet stabilniejsze niż lądowe wiatraki są zawodne - w wyniku niedawnej flauty i nikłej generacji z nich, odbiorców musiały ratować elektrownie gazowe, a ceny prądu skoczyły o kilkaset procent.  

Zjednoczone Królestwo ogłosiło cel ogólny neutralności klimatycznej na 2050 r. Zapowiedź neutralności w energetyce do 2035 r. należy do najbardziej ambitnych na świecie. 

Wielka Brytania jako jedyne państwo rozwinięte znalazło się w drugiej kategorii pod kątem wypełniania celów porozumienia paryskiego, czyli "prawie wypełniający". Jedynym krajem, który znalazł się w wyższej kategorii, "współmierny z porozumieniem paryskiem", jest Gambia.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Autor Komentarza
wtorek, 5 października 2021, 11:46

Czy to prawda, że Londyńska sieć energetyczna nie wytrzymuje ładowania samochodów elektrycznych, i władze rozważają wprowadzenie limitów lub podziałów na strefy obszarowe lub czasowe? Takie plotki słyszałem.

Tweets Energetyka24