Reklama

Wiadomości

UE wesprze zieloną transformację na Bałkanach. Bruksela zainwestuje 1,2 mld euro

Komisja Europejska we wrześniu 2022 r. zaproponowała regulacje mające wspierać wolność mediów
Komisja Europejska we wrześniu 2022 r. zaproponowała regulacje mające wspierać wolność mediów
Autor. Carl Gruner / Unsplash

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek szósty pakiet inwestycyjny w ramach Planu Gospodarczo-Inwestycyjnego Unii Europejskiej dla Bałkanów Zachodnich, w którym przewidziano inwestycje o wartości 1,2 mld euro - wynika z komunikatu KE.

Nowe inwestycje wpisują się w trzy priorytety Planu Gospodarczo-Inwestycyjnego: środowisko i klimat, zrównoważony transport oraz zieloną transformację małych i średnich przedsiębiorstw.

W ramach planu przewidziano remont infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie, rozwój infrastruktury kolejowej w Serbii oraz uruchomienie nowego funduszu na rzecz innowacji i zielonej transformacji regionalnych firm.

Pakiet wesprze łącznie osiem nowych inwestycji w zakresie wodociągów i kanalizacji, oczyszczania ścieków i transportu kolejowego, a także innowacji i zielonej transformacji małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj też

Komisja ogłosiła, że inwestycje będą realizowane w ścisłej współpracy z partnerami z Bałkanów Zachodnich i międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

„Nasi partnerzy z Bałkanów Zachodnich budują swoją europejską przyszłość. Te inwestycje, wraz z niezbędnymi reformami i dostępem do jednolitego rynku, przygotują gospodarki naszych partnerów do przystąpienia do UE” - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen .

Reklama

Celem Planu Gospodarczo-Inwestycyjnego dla Bałkanów Zachodnich (2021–2027) jest zachęcanie do długoterminowej odbudowy, przyspieszenie transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz wzmocnienie współpracy regionalnej i konwergencji z UE.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama