Reklama

Wiadomości

U progu katastrofy klimatycznej. Fatalny raport WMO

Fot. Envato

Zgodnie z najnowszym raportem Światowej Organizacji Meteorologicznej, globalne temperatury prawdopodobnie wzrosną do rekordowych poziomów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jak czytamy w publikacji, istnieje 66% szans na to, że średnia roczna globalna temperatura w okresie od 2023 do 2027 roku przekroczy o 1,5°C poziom sprzed epoki przemysłowej. Ponadto, niemal pewne jest (98% prawdopodobieństwa), że co najmniej jeden rok z najbliższych pięciu lat będzie najgorętszy w historii pomiarów.

Według organizacji, głównymi przyczynami nadchodzących wydarzeń jest antropogeniczne globalne ocieplenie oraz naturalne zjawisko znane jako El Niño.

Czytaj też

„Ten raport nie oznacza, że trwale przekroczymy poziom 1,5°C określony w Porozumieniu Paryskim, który odnosi się do długoterminowego ocieplenia na przestrzeni wielu lat. WMO bije jednak na alarm, że poziom ten będziemy przekraczać okresowo z coraz większą częstotliwością" - powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. Dodał, że w nadchodzących latach zjawisko El Niño może jeszcze bardziej się ocieplić, co w połączeniu ze zmianami klimatu, podniesie temperatury w niezbadanych dotąd częściach świata. „Będzie to miało daleko idące konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego, gospodarki wodnej i środowiska. Musimy być przygotowani" – stwierdził Taalas.

Czytaj też

Według najnowszego raportu Global Annual to Decadal Climate Update opracowanego przez brytyjski Met Office, wiodące centrum WMO ds. prognoz klimatycznych, istnieje jedynie 32% prawdopodobieństwo, że pięcioletnia średnia temperatura przekroczy próg 1,5°C.

„Przewiduje się, że średnie globalne temperatury będą nadal rosły, oddalając nas coraz bardziej od klimatu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni" – powiedział Leon Hermanson, ekspert naukowy Met Office

Komentarze