Reklama

Wiadomości

U progu katastrofy klimatycznej. Fatalny raport WMO

Autor. Envato

Zgodnie z najnowszym raportem Światowej Organizacji Meteorologicznej, globalne temperatury prawdopodobnie wzrosną do rekordowych poziomów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Reklama

Jak czytamy w publikacji, istnieje 66% szans na to, że średnia roczna globalna temperatura w okresie od 2023 do 2027 roku przekroczy o 1,5°C poziom sprzed epoki przemysłowej. Ponadto, niemal pewne jest (98% prawdopodobieństwa), że co najmniej jeden rok z najbliższych pięciu lat będzie najgorętszy w historii pomiarów.

Reklama

Według organizacji, głównymi przyczynami nadchodzących wydarzeń jest antropogeniczne globalne ocieplenie oraz naturalne zjawisko znane jako El Niño.

Czytaj też

„Ten raport nie oznacza, że trwale przekroczymy poziom 1,5°C określony w Porozumieniu Paryskim, który odnosi się do długoterminowego ocieplenia na przestrzeni wielu lat. WMO bije jednak na alarm, że poziom ten będziemy przekraczać okresowo z coraz większą częstotliwością" - powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. Dodał, że w nadchodzących latach zjawisko El Niño może jeszcze bardziej się ocieplić, co w połączeniu ze zmianami klimatu, podniesie temperatury w niezbadanych dotąd częściach świata. „Będzie to miało daleko idące konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego, gospodarki wodnej i środowiska. Musimy być przygotowani" – stwierdził Taalas.

Reklama

Czytaj też

Według najnowszego raportu Global Annual to Decadal Climate Update opracowanego przez brytyjski Met Office, wiodące centrum WMO ds. prognoz klimatycznych, istnieje jedynie 32% prawdopodobieństwo, że pięcioletnia średnia temperatura przekroczy próg 1,5°C.

„Przewiduje się, że średnie globalne temperatury będą nadal rosły, oddalając nas coraz bardziej od klimatu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni" – powiedział Leon Hermanson, ekspert naukowy Met Office

Reklama

Komentarze (1)

  1. Niezaszczepiony

    Co za bzdury. W ciągu 5 lat jest 50 % szansy ze dolar pójdzie w gore. Prognoza tego samego rodzaju.

Reklama