• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Rząd zakaże produkcji i importu jednorazowego plastiku

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Unsplash.com

Rząd Kanady opublikował w poniedziałek ostateczne przepisy zakazujące stosowania "szkodliwych" tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Zakaz produkcji i importu większości z tych przedmiotów wejdzie w życie w grudniu.

„Zakaz będzie dotyczył jednorazowych tworzyw sztucznych, w tym torebek przy kasach, sztućców, artykułów gastronomicznych wykonanych z tworzyw sztucznych lub zawierających takie tworzywa, które trudno poddają się recyklingowi, pałeczek do mieszania i słomek" - poinformował rząd Kanady w oświadczeniu.

Czytaj też

Kanada ogłosiła w 2020 r., że zamierza wprowadzić wiążące standardy dotyczące ilości tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu w produktach i opakowaniach, dodając, że chce, aby nowe przepisy zostały wprowadzone w ciągu 24 miesięcy.

"Zakaz produkcji i importu szkodliwych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, poza kilkoma wyjątkami w celu rozpoznania szczególnych przypadków, wejdzie w życie w grudniu 2022 r." - podał rząd w poniedziałek.

„Sprzedaż tych przedmiotów będzie zakazana od grudnia 2023 roku, aby zapewnić firmom w Kanadzie wystarczającą ilość czasu na przejście na nowe rozwiązania i wyczerpanie istniejących zapasów. Rząd wprowadzi również zakaz eksportu tworzyw sztucznych z sześciu kategorii do końca 2025 roku, co uczyni Kanadę pierwszą jurysdykcją na arenie międzynarodowej, która wprowadzi taki zakaz " – dodano w komunikacie.

Według danych rządowych, każdego roku w Kanadzie zużywa się do 15 miliardów plastikowych toreb przy kasach i około 16 milionów słomek dziennie.

Zakaz produkcji i importu torebek na zakupy oraz elastycznych słomek pakowanych razem z pojemnikami na napoje wejdzie w życie w czerwcu 2023 roku, a zakaz sprzedaży tych przedmiotów – rok później.

Komentarze