Reklama

Wiadomości

Rumunia przedłuża liczenie głosów. Powód: upał, przez który mdleli ludzie

Zachód słońca za drzewami
Autor. Envato elements / @ReidMurphy

Z powodu panujących w ostatnich dniach w Rumunii upałów liczenie głosów oddanych w niedzielnych wyborach samorządowych przedłuża się, a w niektórych komisjach zostało zawieszone – informują media. W tych przypadkach BEC (Centralne Biuro Wyborcze) zaleciło przekazanie kart wyborczych policji.

Reklama

Jak piszą rumuńskie media, ostateczne wyniki głosowania w wyborach samorządowych zostaną opublikowane z opóźnieniem w związku z tym, że w poniedziałek niektóre komisje wyborcze zawiesiły liczenie głosów do wtorkowego poranka.

Reklama

Przyczyną takich decyzji stał się upał, panujący w ostatnich dniach w Rumunii. W niektórych przypadkach pracownicy komisji wyborczych byli przemęczeni i mdleli z gorąca po wielu godzinach pracy.

W poniedziałek wieczorem BEC (Centralne Biuro Wyborcze) wydało rekomendację, w której zaleciło kontynuowanie prac, pomimo trudnych warunków. W przypadku zawieszenia prac BEC poleciło przekazanie wszystkich materiałów wyborczych pod czasową ochronę policji.

Reklama

Do takiej sytuacji doszło m.in. w komisji wyborczej w 1 Sektorze, najbogatszej dzielnicy Bukaresztu. Liczenie głosów nie tylko zostało tam przerwane z powodu „wyczerpania pracowników”, ale dotychczasowa burmistrzyni dzielnicy Clotilde Armand zażądała ponownego ich przeliczenia. Według wstępnych wyników wyborów Armand przegrywa z kandydatem koalicji rządzącej PSD-PNL Georgem Tutą zaledwie o kilkaset głosów.

„Sytuacja jest nie do pomyślenia w stolicy europejskiej, a Stały Urząd Wyborczy oraz BEC są współwinne tego, co się dzieje. Kilkudziesięciu przedstawicieli komisji wyborczych przez cały dzień stało w słońcu w kolejce, aby zatwierdzić protokoły i oddać worki z głosami. Kilka osób straciło dzisiaj przytomność” – napisała na Facebooku Armand w poniedziałek.

Media nie informują, czy opóźnienia dotyczą także wyborów europejskich, które odbywały się w Rumunii jednocześnie z lokalnymi. Jak dotąd, władze podały jedynie częściowe wyniki wyborów w obu elekcjach. W obu przypadkach najwięcej głosów uzyskały partie koalicji rządzącej PSD-PNL.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama