Reklama

Wiadomości

Przedstawiciel Putina ds. klimatu uciekł z kraju

Anatolij Czubajs, wysłannik prezydenta FR ds. klimatu
Autor. Fot. Flickr/Public Domain

Anatolij Czubajs, mianowany przez Władimira Putina wysłannikiem ds. klimatu, zrezygnował ze stanowiska i wyjechał z kraju - poinformował w środę rzecznik Kremla Dmitrij Peskow.

Reklama

Czubajs, który stał się wpływowym reformatorem gospodarczym po upadku Związku Radzieckiego, podał się do dymisji i uciekł w proteście przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę, stając się najwyższym rangą urzędnikiem rosyjskim, który to uczynił - podaje Bloomberg.

Reklama

W latach 90-tych Czubajs nadzorował prywatyzację majątku Związku Radzieckiego, z której narodziła się rosyjska klasa oligarchów. W grudniu 2020 roku Putin mianował Czubajsa specjalnym wysłannikiem do spraw stosunków z organizacjami międzynarodowymi w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Czubajs zrezygnował "z własnej woli", ale nie spekulował na temat powodów jego rezygnacji. "To jego własna sprawa" - powiedział Pieskow agencji Interfax.

Reklama

Czytaj też

Rezygnacja i odejście Czubajsa nastąpiły mniej więcej tydzień po tym, jak Putin wydał jadowite ostrzeżenie dla przeciwników inwazji, określając ich mianem "zdrajców" i "szumowin" oraz wzywając Rosjan, by "wypluli ich jak muszkę, która przypadkowo wleciała im do ust".

Reklama

Komentarze

    Reklama