Reklama

Wiadomości

Polskie szkoły będą uczyć o zmianie klimatu. Ministerstwa szykują program

Autor. Ministerstwo Klimatu i Środowiska/@MKiS_GOV_PL X/Twitter

Resorty edukacji i klimatu chcą włączyć do systemu edukacji naukę o zmianach klimatu – poinformowały w środę szefowe ministerstw podczas konferencji „Młodzi dla klimatu, klimat dla młodych”. Program powinien ruszyć od września 2025 r.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w środę podczas konferencji „Młodzi dla klimatu, klimat dla młodych” powiedziała, że czas zacząć prawdziwy dialog z młodzieżą.

– Chcemy, żeby to był dialog, który (…) będzie realnym narzędziem młodych ludzi do wpływania na politykę rządu w obszarze ochrony środowiska, klimatu i energii – powiedziała Hennig-Kloska. – Liderzy młodego pokolenia dobrze wiedzą, czego brakuje ich rówieśnikom. To pomoże nam w pracy nad podstawą programową nauki o klimacie, nauki o środowisku w szkołach – dodała. Podkreśliła, że młodzieżowe organizacje muszą być słuchane, bo to one będą kiedyś podejmować kluczowe decyzje.

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka wskazała podczas konferencji, że przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat klimatu jest domeną edukacji.

Reklama

Kiedy program na rzecz edukacji klimatycznej?

Wiceminister edukacji Joanna Mucha zwróciła uwagę, że polska młodzież „wychodzi dzisiaj z polskiej szkoły, nie mając podstawowej wiedzy dotyczącej zmiany klimatu”.

– Musimy to zmienić bardzo szybko. Chcemy przygotować edukację klimatyczną w taki sposób, żeby wyposażyć młodych ludzi w wiedzę na temat zmiany klimatu, ale też dać im narzędzia wpływania na rzeczywistość – poinformowała. Zaznaczyła, że resort edukacji przygotuje ten projekt „najlepiej jak to jest możliwe”.

– Nie sądzę, żeby udało nam się to na wrzesień tego roku. Wrzesień przyszłego roku to będzie ten moment, kiedy będziemy naprawdę gotowi z (…) projektem edukacji klimatycznej – wskazała Mucha. Podkreśliła, że nie o to chodzi, by edukacja klimatyczna była w szkołach oddzielnym przedmiotem. – To musi być edukacja holistyczna, (…) niemal na każdym przedmiocie – wskazała.

Reklama

Dodała, że rozmowy na ten temat resortu edukacji narodowej z resortem klimatu już się rozpoczęły. Odbyło się kilka spotkań. Zwróciła uwagę, że edukacja to nie tylko szkoły, to także umiejętność przedstawienia oferty edukacyjnej osobom, które już skończyły szkołę, ale nadal chciałyby dowiedzieć się czegoś o zmianie klimatu.

Mucha przyznała, że ma już wstępne pomysły, jak edukację klimatyczną wpisać w system edukacyjny.

– Zanim to zaprezentuję, chcę przedyskutować to z NGO (organizacjami pozarządowymi – PAP), edukatorami klimatycznymi, by dowiedzieć się od nich, w jaki najlepszy sposób to zrobić – dodała wiceminister.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama