Reklama

Wiadomości

Nowa rewolucja we Francji? Rząd wyda miliardy na promocję transportu rowerowego

Fot. Envato

Francja wyda w ciągu czterech lat 6 miliardów euro na rozwój i promocję transportu rowerowego - poinformował w niedzielę portal stacji RFI. Rząd planuje szereg działań, które miałyby zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z rowerów.

Dwa miliardy zostaną wyasygnowane z kasy państwa, a wydatki sięgające czterech miliardów dołożą władze lokalne - podał portal, powołując się na Christophe'a Bechu, ministra ekologii i spójności terytorialnej. Bechu zapowiadając na Twitterze program określił go w czwartek jako "bezprecedensową inwestycję w budowę dróg i bezpiecznych pasów ruchu".

Obecnie trasy rowerowe we Francji mają łączną długość 57 tys. km. Celem rządu jest rozwinięcie sieci do 80 tys. km w 2027 r. i 100 tys. km w 2030 r.

Czytaj też

Wsparcie państwa dla osób kupujących rowery ma zostać przedłużone i rozszerzone tak, by obejmowało również komisy z używanym sprzętem. Władze przewidują również zwiększenie dodatków dla pracowników służby cywilnej dojeżdżających na rowerach do pracy.

Trzykrotnie ma wzrosnąć liczba punktów parkowania rowerów przy stacjach kolejowych - obecnie jest ich zaledwie 30 tysięcy. By ograniczyć kradzieże planowane jest też wprowadzenie ogólnokrajowego rejestru rowerów. Każdego roku dla 850 tysięcy dzieci poniżej 11 lat organizowana będzie nauka jazdy na jednośladzie.

Rząd chce także wspierać francuskich producentów rowerów - w 2027 r. produkcja ma przekroczyć 1,4 mln, w 2022 r. wynosiła 854 tys.

Źródło:
PAP

Komentarze