Wiadomości
Hennig-Kloska w Brukseli: to Polska powinna przewodzić dyskusjom o celu redukcji emisji
Polska jest idealnym państwem do skoordynowaniu dyskusji o nowym celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na 2040 r. – powiedziała PAP w Brukseli szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że potencjalny cel na poziomie 90 proc. jest dla Polski trudny do zaakceptowania.
Hennig-Kloska przebywa w Brukseli w związku z posiedzeniami ministrów odpowiedzialnych za energię i klimat. W poniedziałek przedstawiła priorytety polskiej prezydencji w zakresie energii, a we wtorek zapowiedziała cele związane z klimatem. Polityczka będzie przewodniczyć w Radzie UE posiedzeniom ministrów odpowiedzialnych za energię i klimat w ciągu pierwszego półrocza 2025 r.
PAP zapytała ministrę, czy – biorąc pod uwagę sprzeciw Polski wobec nowych zobowiązań na rzecz klimatu – będzie ona w stanie pełnić rolę uczciwego pośrednika pomiędzy krajami, prowadząc w Radzie UE prace nad nowym celem zmniejszania emisji CO2, który Komisja Europejska ma niebawem zaproponować. „Ja myślę, że właśnie Polska, reprezentując głos krajów, które dziś mają niższy dochód per capita, jest idealnym państwem, które może skoordynować dyskusję wokół celu na 2040 r.” – powiedziała.
„Dyskusja wokół niego powinna uwzględniać pozycję poszczególnych krajów członkowskich, a nie Europy jako całości” – podkreśliła. „Mamy różne historyczne uwarunkowania, mamy różne punkty wyjściowe, mamy różny dochód na mieszkańca i to wszystko należy uwzględniać również w celach w dochodzeniu do neutralności klimatycznej” – zaznaczyła Hennig-Kloska.
Dodała, że wypracowaniu kolejnego pośredniego celu klimatycznego powinien towarzyszyć przegląd skuteczności dotychczasowych „zielonych polityk”. „Po dokonaniu tego, pewnie na pierwszym posiedzeniu formalnym Rady w trakcie naszej prezydencji (odbędzie się ono 27 marca – przyp. PAP), będziemy mogli po powrócić do dyskusji o celu na 2040 r.” – powiedziała.
Pytana przez PAP, czy dyskutowany cel zmniejszenia emisji o 90 proc. względem 1990 r. wchodzi w grę jako potencjalny kompromis, Hennig-Kloska odpowiedziała, że „dla Polski jest to cel trudny do zaakceptowania”.
Jako priorytet polskiej prezydencji wskazała również rozpoczęcie prac nad strategią na rzecz czystego przemysłu, którą KE ma opublikować w lutym. Dokument ten ma odpowiadać na wyzwania stojące przed europejską gospodarką, takie jak wysokie ceny energii i utrata konkurencyjności w globalnym wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami w zakresie czystych technologii.
Polska chce też rozmawiać o bezpieczeństwie klimatycznym oraz konieczności dostosowania się do zmian klimatu i zwiększania odporności na ekstremalne warunki pogodowe.
Jak dodała Hennig-Kloska, priorytetem polskiej prezydencji będzie też walka z dezinformacją na temat klimatu.