Reklama

Wiadomości

„Czyste Powietrze” po nowemu. Od 14 czerwca zaczyna obowiązywać specjalna lista

Autor. TomsonDima / EnvatoElements

Od 14 czerwca beneficjenci programu „Czyste Powietrze” będą mogli otrzymać dotacje do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Decydując się na takie urządzenie, trzeba będzie również przeprowadzić audyt energetyczny.

Pod koniec lutego br. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął uchwałę ws. zmian w antysmogowym programie „Czyste Powietrze”. Zdecydowano wówczas m.in., że dofinansowanie pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów. Lista prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska.

Decyzja była tłumaczona m.in. opiniami ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zwracano uwagę, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem urządzeń wysokiej jakości np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań. Fundusz wskazywał ponadto, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

Pompy ciepła z listy ZUM i ze znakami EHPA Q, Keymark lub Eurovent

22 kwietnia zmiany w programie weszły w życie, z tym że w przypadku pomp ciepła obowiązywał okres przejściowy (do 13 czerwca) na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji i badań.

Reklama

NFOŚiGW tłumaczy, że od 14 czerwca pompy ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko, jeśli ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM. „Trafią tam docelowo tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne” – podkreślono.

Fundusz wskazał, że firmy, które nie posiadają jeszcze akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą od 14 czerwca zgłaszać wniosek o czasowy wpis na listę ZUM na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. To umożliwi im obecność na liście, na okres nie dłuższy jednak niż do końca grudnia 2024 r.

Od 2025 roku na liście ZUM pozostaną wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA.

Reklama

Dodatkowy wymóg dla chcących skorzystać z programu „Czyste Powietrze"

Oprócz pomp ciepła obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. „W tym przypadku jednak firmy nie muszą przechodzić żadnych nowych procedur, ponieważ dla tego typu urządzeń nie są wymagane żadne nowe dokumenty” – wyjaśnia NFOŚiGW.

Ważnym wymogiem, o którym trzeba pamiętać, wybierając pompę ciepła z dotacją w „Czystym Powietrzu”, będzie wymóg przeprowadzenia audytu energetycznego.

– Osoby decydujące się na instalację pompy ciepła muszą od 14 czerwca tego roku wykonać najpierw audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku. Zależy nam, aby rozwiązania techniczne były dostosowywane do właściwego zapotrzebowania na energię w budynku, dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego audytu energetycznego. Na taki audyt także zapewniamy wsparcie finansowe – wskazuje szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Dofinansowanie wykonania audytu energetycznego z NFOŚiGW wynosi do 1,2 tys. zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama