Reklama

Wiadomości

Czerwiec 2023 roku najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów

Autor. Envato elements / @Sandsun

Według danych Berkeley Earth, czerwiec 2023 roku był najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów. Rekord został pobity o 0,18 st. Celsjusza.

Reklama

Jak podają naukowcy z Berkeley Earth, czerwiec 2023 roku był najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów, datowanej od 1850 roku. Poprzedni rekord został pobity o 0,18 st. Celsjusza, co - jak stwierdzili badacze - jest w tym kontekście wartością bardzo dużą, znacznie wykraczającą poza standardowe odchylenia, a tym bardziej: margines błędu.

Reklama

Średnia temperatura tego miesiąca była wyższa o 1,47 st. Celsjusza od średniej dla czerwca z lat 1850-1990. Wiele obszarów świata zanotowało swoje regionalne rekordowe temperatury. Stało się tak np. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Meksyku.

Wpływ na taką sytuację ma proces globalnego ocieplenia powodowany ludzkimi emisjami gazów cieplarnianych oraz El Niño, występujące cyklicznie zjawisko atmosferyczne. Wszystko to sprawia, że rok 2023 może być najcieplejszym rokiem w historii pomiarów - szanse na to sięgają aż 80%.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama