Reklama

Wiadomości

Andrzej Duda na COP28 z nową narracją o klimacie

Autor. Jakub Szymczuk / KPRP

Prezydent zabrał głos na sesji plenarnej szczytu klimatycznego w Dubaju, spotkał się także z mediami. W swoich wystąpieniach wiele miejsca poświęcił odnawialnym źródłom energii i atomowi, które mają stanowić podporę polskiego systemu elektroenergetycznego w nadchodzących dekadach.

Reklama

Andrzej Duda podczas COP28 wygłosił przemówienie, podczas którego zwrócił uwagę, że zmiana klimatu postępuje w zatrważającym tempie. „To globalne wyzwanie, z tego powodu społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz, solidarnie, rozsądnie i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju” – podkreślił.

Reklama

Jak dodał, nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. „Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej” – zauważył prezydent.

„Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi. Miejmy na uwadze, upewnijmy się – przechodząc od paliw kopalnych do efektywnych, niskoemisyjnych źródeł energii – że ten proces będzie rozsądny i racjonalny” – zaapelował.

Reklama

Prezydent zapewnił, że polski rząd bardzo poważnie traktuje cele klimatyczne i skutecznie wdraża rozwiązania, które wspierają polskich obywateli w obszarach takich, jak fotowoltaika czy technologie odzyskiwania ciepła. „Rozbudowujemy także energetykę wiatrową” – dodał. Podkreślił, że „jeśli chodzi o inwestycje w energetykę wiatrową, Polska w ubiegłym roku była trzecia w UE”.

Wskazał, że Polska podejmuje także „rozsądne wysiłki na rzecz budowy stabilnego sektora energetyki jądrowej, który jest niezbędny, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, którego tak bardzo potrzebujemy”.

Czytaj też

Zaznaczył, że „nie tylko chronimy, ale także zwiększamy bogactwo polskich zasobów naturalnych”. „Ekosystemy potrzebują opieki, należy podkreślać ich potencjał klimatyczny, mając na uwadze przyszłe pokolenia. Biorąc to pod uwagę, Polska prowadzi liczne inicjatywy mające na celu utrzymanie stabilności lasów, wdrożyliśmy retencję wody lokalnie na małą skalę, prowadzimy stymulację ekosystemów leśnych, aby zwiększyć intensywność procesów naturalnych – po to, żeby zwiększyć proces odzyskiwania dwutlenku węgla, pomagając naturze odgrywać jej rolę tam, gdzie to konieczne” – zaznaczył.

„Podsumowując, chciałbym przekazać jasną wiadomość: współpracujmy, uczmy się wzajemnie ze swoich doświadczeń. Zapewniajmy proklimatyczne rozwiązania, mając na uwadze jednocześnie ambitne cele i poszanowanie godności, jakości życia wszystkich ludzi” – powiedział prezydent.

„Miejmy nadzieję, że te działania udowodnią, że sprawiedliwa zielona transformacja jest ze wszech miar możliwa” – dodał. Podkreślił, że „planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski”.

W Dubaju prezydent zabierał głos jeszcze raz, gdy spotkał się z mediami. Duda wskazywał, że Polska przechodzi obecnie transformację energetyczną i tworzy swój nowy miks energetyczny poprzez zwiększanie w nim udziału energii odnawialnej, a także inwestycję w stworzenie w Polsce elektrowni atomowych.

Czytaj też

Jak mówił, w czasie konferencji zostanie przyjęta deklaracja o potrojeniu wielkości energii pochodzącej z atomu do 2050 roku. „Będziemy brali udział w przyjęciu tej deklaracji, to po pierwsze. Po drugie – w tej chwili w instytucjach europejskich trwa praca nad przyjęciem przez kolejne instytucje zaliczania (…) atomu jako źródła energii zeroemisyjnego. To bardzo ważne dla polityki klimatycznej na przyszłość, bo to klimatycznie czysta energia” – powiedział Duda, wskazując także m.in. na stabilność dostaw energii z atomu.

Prezydent podkreślił, że tego typu stabilna energia jest niezbędna w dużym i uprzemysłowionym kraju, jakim jest Polska, także dla realizacji naszych zobowiązań w związku z europejską i światową polityką klimatyczną. „Oczywiście dyskusja trwa też nad odnawialnymi źródłami energii, zwiększaniem ich liczby” – mówił. Zaznaczył, że OZE stanowi istotny punkt polskiej polityki klimatycznej.

W COP28 w Dubaju biorą udział przedstawiciele niemal 200 państw. Polskiej delegacji przewodniczy prezydent Andrzej Duda. Celem konferencji klimatycznej jest ocena postępów w realizacji założeń Porozumienia Paryskiego, które zostało zawarte podczas COP21 w 2015 r. Według ustaleń z konferencji paryskiej świat ma do 2050 r. drastycznie obniżyć emisję dwutlenku do atmosfery, aby średnia temperatura globu wzrosła nie więcej, niż o 2 stopnie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama