Reklama

Wiadomości

Aktywiści Just Stop Oil znowu w akcji. Pomarańczowa farba na Stonehenge

Autor. Just Stop Oil

Kromlech Stonehenge został potraktowany pomarańczową sproszkowaną farbą przez aktywistów z Just Stop Oil. Członkowie grupy chcieli w ten sposób przypomnieć o swoich żądaniach.

Zrzeszeni w organizacji Just Stop Oil aktywiści dokładnie relacjonują akcję z 19 czerwca, którą przeprowadzili na terenie Stonehenge, legendarnego zabytku w południowej Anglii. Około godz. 12 czasu lokalnego dwie osoby pojawiły się z pomarańczową sproszkowaną farbą i – to słowa z relacji – „udekorowali” kamienny krąg.

Swoją akcją – przekonują – chcieli przypomnieć o żądaniach, które wystosowali wobec brytyjskiego rządu. Oczekują, że idący do władzy laburzyści (więcej na ten temat) doprowadzą do tego, że do 2030 roku wstrzymanie zostanie wydobycie i spalanie ropy, gazu i węgla.

Reklama

Dlaczego wybrano akurat Stonehenge na miejsce happeningu? W oficjalnym komunikacie grupy zapowiedziano, że latem członkowie Just Stop Oil z innych państw, zamierzają wzmóc swoje działania na rzecz klimatu, pracując ramię w ramię. „Kromlechy (kamienne kręgi – red.) można napotkać w każdej części Europy, co pokazuje, że zawsze w jakiś sposób współpracowaliśmy i myśleliśmy podobnie, nawet gdy dzieliły nas duże odległości” – czytamy.

Działania Just Stop Oil

To kolejna akcja tego typu w wydaniu grupy Just Stop Oil. W październiku 2023 r. jej członkowie rozpylili pomarańczową farbę na Wellington Arch, prawie 200-letni łuk triumfalny, znajdujący się w pobliżu Pałacu Buckingham w Londynie.

Za cel obierali też dzieła sztuki – w październiku 2022 r. dwoje innych aktywistów oblało zupą pomidorową znajdującą się w National Gallery jedną z wersji „Słoneczników” Vincenta van Gogha. Rok później, w listopadzie, w tym samym miejscu, zaatakowali młotkami obraz Diego Velazqueza „Wenus z lustrem”, rozbijając chroniącą płótno szybę. Kilkakrotnie członkowie grupy przyklejali się też do ram obrazów w muzeach.

Reklama
Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama