Reklama

Wiadomości

Afryka jest najbardziej zagrożonym przez zmianę klimatu kontynentem. Do 2030 r. ponad 100 mln osób może być narażone

sylwetka żyrafy i drzewa pozbawionego liści na tle zachodzącego słońca
Autor. Envato elements / @Mint_Images

Kraje Afryki tracą rocznie aż do pięciu procent swojego PKB przez zmiany klimatu – przekazała agencja Associated Press, powołując się na opublikowany w poniedziałek raport ONZ-owskiej Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

WMO przekazała, że wiele krajów afrykańskich przeznacza aż do 9 proc. swoich budżetów na wydatki związane z adaptacją do zmian klimatu.

Afryka jest odpowiedzialna za mniej niż 10 proc. globalnych emisji, mimo tego jest najbardziej narażonym kontynentem na ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, susze i fale upałów – przekazała WMO.

W badaniu WMO przeanalizowano w szczególności 2023 rok, który był jednym z trzech najcieplejszych w historii pomiarów. Ze względu na powagę sytuacji władze na kontynencie zostały zmuszone do zainwestowania w systemy wczesnego ostrzegania oraz specjalistyczne systemy pomiarowe.

Czytaj też

Jeśli w Afryce nie zostaną przeprowadzone wymagane inwestycje, to do 2030 roku 118 mln Afrykańczyków będzie narażonych na susze, powodzie i ekstremalne temperatury – ostrzegli autorzy raportu.

W następnej dekadzie roczny koszt adaptacji do ekstremalnych warunków pogodowych w Afryce Subsaharyjskiej może wynieść między 30 a 50 mld dolarów – wyliczyła WMO.

Efekty zmian klimatycznych są katastrofalne. Między wrześniem a październikiem 2023 roku około 300 tys. osób w Zachodniej Afryce zostało poszkodowanych przez powodzie. W Zambii w tym roku zapanowała najgorsza susza od 40 lat, która wpłynęła na życie 6 mln osób.

Na południe od Sahary, w regionie Sahelu, według danych ONZ w tym roku powodzie odczuło ponad 716 tys. osób. W ubiegłym tygodniu żywioł nawiedził Mali, gdzie 47 tys. osób zostało poszkodowanych, a władze ogłosiły stan katastrofy naturalnej.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama