Reklama

Wiadomości

2,7 biliona dolarów rocznie. Tyle będzie kosztować transformacja energetyczna

Fot. Canva

Świat musi inwestować ok. 2,7 bln dolarów, aby osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 r. – wynika z raportu firmy konsultingowej Wood Mackenzie.

Dodatkowym założeniem raportu i sumy jest również zatrzymanie ocieplenia średniej globalnej temperatury o 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki industrialnej. Najbardziej kapitałochłonna będzie dekarbonizacja energetyki i pochłonie 1,9 mld dolarów rocznie – podkreśla Reuters .

Zatrzymanie ocieplenia klimatu na poziomie 1,5 st. C. to cel Porozumienia Paryskiego z 2015 r. W takim scenariuszu najprawdopodobniej uda się uniknąć bardzo poważnych konsekwencji dla planety. Jednak ten sam raport WoodMac wskazuje, że obecnie znajdujemy się na trajektorii 2,5 st. C ocieplenia, co rodzi znacznie większe zagrożenie dla wielu regionów świata.

Ponadto, każdy kolejny rok to następny rekord emisji gazów cieplarnianych globalnie. W Unii Europejskiej czy Stanach Zjednoczonych emisje spadają, ale rosną w Chinach, które odpowiadają za ok. 1/3 ogółu globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Komentarze