Reklama

2,5 mld zł z emisji zielonych euroobligacji dla Orlenu

Autor. Orlen

Środki finansowe z zielonych euroobligacji zostaną wykorzystane na sfinansowanie transformacji energetycznej oraz działania łagodzące skutki zmian klimatu. Jak podała spółka, popyt na euroobligacje 2,5-krotnie przewyższył wielkość emisji.

Według prezesa Orlenu Ireneusza Fąfary, jest to dowód zaufania ze strony międzynarodowych inwestorów do planów rozwoju przedstawionych w strategii koncernu. Przypomniał, że transformacja energetyczna i budowa wartości Grupy Orlen do 2035 roku wymaga inwestycji w wysokości ponad 30 mld złotych rocznie. „Najnowsza emisja obligacji pozwoliła nam pozyskać długoterminowe finansowanie na wymagającym rynku europejskim. Pozyskane środki przeznaczymy m.in. na rozwój odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowę infrastruktury zeroemisyjnego transportu drogowego” – powiedział Fąfara.

OZE, zeroemisyjny transport i wzrost efektywności energetycznej

Oferta obligacji o wartości 600 mln euro ma stałe oprocentowanie na poziomie 3,625 proc. rocznie. Są to obligacje z siedmioletnim terminem wykupu przypadającym na 2 lipca 2032 roku. Większość papierów została objęta przez zagranicznych inwestorów, z czego ponad 60 proc. to inwestorzy o profilu ESG, czyli wymagający od emitenta spełniania określonych kryteriów związanych ze zrównoważonym rozwojem.

YouTube cover video

Jak poinformowała wiceprezes Orlenu ds. finansowych Magdalena Bartoś, do 2035 roku, koncern przeznaczy na inwestycje 350-380 mld zł w perspektywie dekady, z czego 40 proc. będą stanowiły projekty z segmentu Energy. „Najważniejsze obejmują inwestycje w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych energii i gazu, dalszy rozwój OZE, budowę magazynów energii, bloków parowo-gazowych, czy małych reaktorów modułowych” - wyjaśniła. Dodała, że są to inwestycje, które wesprą transformację energetyczną Polski i zapewnią bezpieczną, zeroemisyjną energię. „Emisja zielonych obligacji to kolejny ważny krok, który pomoże nam w realizacji ambitnych planów strategicznych” – powiedziała.

Środki pozyskane w ramach emisji zostaną przeznaczone na finansowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii (budowę i akwizycję nowych mocy produkcyjnych OZE), zeroemisyjnego transportu (dalszy rozwój sieci szybkich ładowarek samochodów elektrycznych oraz infrastruktury ładowania autobusów i samochodów wodorowych) oraz wzrost efektywności energetycznej.

W informacji zaznaczono, że zakres i sposób wykorzystania pieniędzy będą zgodne z opracowanymi przez Orlen zasadami zrównoważonego finansowania – tzw. Green Finance Framework. Zasady te - jak zaznaczyła spółka - spełniają międzynarodowe standardy i zostały poddane weryfikacji przez agencję Moody’s Ratings, która przyznała im wysoką ocenę na poziomie SQS2 (bardzo dobry). „Tak wysoką ocenę otrzymały dotąd tylko nieliczne firmy zbliżone do profilu biznesowego Orlen” - podal orlen.

Czytaj też

Przypomniał, że jest to już druga emisja zielonych euroobligacji Orlenu. Pierwsza, zrealizowana w 2021 roku, umożliwiła emisję 5 tys. obligacji o łącznej wartości 500 mln euro. W strategii do 2035 roku koncern zadeklarował, że do 2030 roku zakończy produkcję energii z węgla, a rezygnacja z węgla w ciepłownictwie nastąpi do 2035 roku. Jego rolę przejmą jednostki gazowe, odnawialne źródła energii, wodór oraz małe reaktory modułowe. Celem jest osiągnięcie przez Grupę Orlen neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama