Reklama

Klimat

W Kalifornii ostrzeżenie przed największymi w historii opadami deszczu

Fot. Canva
Fot. Canva

Potężna burza szalała w niedzielę na lądzie w północnej Kalifornii. Biuro National Weather Service w Sacramento ostrzega przed „prognozą historycznego deszczu”.

Potężna burza szalała na lądzie w północnej Kalifornii, zalewając autostrady, przewracając drzewa i powodując przepływy błota na obszarach spalonych podczas ostatnich pożarów,meteorolodzy przewidują rekordowe opady deszczu

Ogłoszono stan powodzi w całym rejonie zatoki San Francisco, zalane zostały ulice w Berkeley i Oakland. O wschodzie słońca w niedzielę Mount Tamalpais na północ od San Francisco odnotowało ponad 15 centymetrów opadów deszczu w ciągu ostatnich 12 godzin, poinformował serwis pogodowy na Twitterze.

„Niektóre z naszych wyżej położonych lokalizacji odnotowują po 15, 18, 21 centymetrów deszczu” – powiedział meteorolog Sean Miller.

Około 240 kilometrów na północ, California Highway Patrol zamknął odcinek State Route 70 w hrabstwach Butte i Plumas z powodu wielu osuwisk.

„Dzisiaj rano mieliśmy już kilka kolizji związanych z pływającymi pojazdami, spadającymi drzewami i kilkoma jezdniami, które są zalane” – napisało na Twitterze biuro patrolu autostrad w Oroville. „Jeśli możesz dzisiaj zostać w domu i zjechać z drogi, zrób to. Jeśli jesteś na drodze, zachowaj szczególną ostrożność.”

Stanowy Departament Transportu poinformował, że w pobliskich hrabstwach Colusa i Yolo autostrady stanowe 16 i 20 zostały zamknięte na kilka mil z powodu lawin błotnych.

Dają o sobie znać skutki niedawnych pożarów, grunty pozbawione roślinności nie są w stanie tak szybko wchłaniać ulewnych deszczy, co zwiększa prawdopodobieństwo gwałtownych powodzi.

„Jeśli jesteś w pobliżu niedawno wypalonego terenu, przygotuj się teraz na prawdopodobny przepływ błota” – napisała na Twitterze służba meteorologiczna Sacramento. Jeśli miejscowi urzędnicy każą się ewakuować lub czujesz się zagrożony, nie wahaj się tego zrobić - alarmują władze.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. Kolo

    Jak zwykle problem z wartościami opadów, które nikomu nic nie mówią. 15 cm to 150 mm a to daje 150 litrów na jeden metr kwadratowy w ciągu 12 godzin a w Kaliforni średnia opadów to np. 60 mm na miesiąc.

  2. Agresywny, arogancki karierowicz

    Potop? Ale to już było. A co jeśli "naukowcy się pomylą"?