• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Trzaskowski: walka ze zmianami klimatu wśród absolutnych priorytetów mojej prezydentury

Fot. EPP Group in the CoR / Flickr
Fot. EPP Group in the CoR / Flickr

Powołanie Rady Klimatycznej i dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę do 2050 roku - to deklaracje kandydata KO w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego. Walka z ociepleniem klimatycznym i walka o czyste powietrze będą moim absolutnym priorytetem - zapowiedział.

Trzaskowski w czwartek na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu, poświęconej przystąpieniu Warszawy do programu "EBRD Green Cities" Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, podkreślił, że walka z ociepleniem klimatycznym i walka o czyste powietrze, to jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań. 

Jak mówił, "absolutnym priorytetem" jego prezydentury będą: walka z ociepleniem klimatycznym i walka o czyste powietrze, neutralność klimatyczna do roku 2050, odchodzenie od węgla w gospodarstwach domowych do roku 2030, a w przypadku elektroenergetyki - do roku 2040. 

"Powołam Radę Klimatyczną przy Prezydencie RP. Będę dbał również o to, żeby te zielone inwestycje weszły do każdego z miast i miasteczek" - zapowiedział Trzaskowski. 

Kandydat KO podkreślił, że promować będzie również pozyskiwanie unijnych pieniędzy na cele związane z transformacją energetyczną. "Musimy zadbać o to, aby ta transformacja dotyczyła przejścia na zieloną energię, żeby pozyskiwać konkretne pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji" - wskazał.

Sprawą fundamentalną - zapowiedział Trzaskowski - będzie też edukacja w sprawach ochrony środowiska i walki z ociepleniem klimatycznym. Jak zaznaczył, temat ten poruszy w czwartek na spotkaniu z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. 

Trzaskowski przy tej okazji skrytykował rząd, uznając, że ten "odwrócił się plecami od ocieplenia klimatycznego", nie potwierdziwszy celu neutralności klimatycznej do roku 2050. 

Powołanie Rady ds. Klimatu i Transformacji Energetycznej, odejście od węgla do 2040, a w ogrzewaniu domów do 2030 r., a także wprowadzenie do szkół edukacji klimatycznej, to niektóre z 21 postulatów Partii Zielonych, które Trzaskowski - jak informowała Rada Krajowa partii pod koniec maja - zgodził się poprzeć. (PAP)

Źródło:
PAP

Komentarze