Reklama

Klimat

Suwałki: miasto wydało ponad milion zł na dotacje do wymiany starych pieców c.o.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Miasto Suwałki (Podlaskie) przez ostatnie pięć lat wydało 1 mln 174 tys. zł na wymianę starych pieców centralnego ogrzewania. Dotychczas z miejskiej dotacji na ten cel skorzystało tam 341 rodzin.

Jak informuje magistrat, największą popularnością cieszyły się przyłącza do sieci gazowej. Z dotacji na instalację pieca gazowego skorzystało 199 mieszkańców. 84 osoby podłączyły się do sieci miejskiej, a w 58 zabudowaniach wymieniono piece na bardziej proekologiczne.

"Z roku na rok zainteresowanie miejskim programem dopłat do wymiany źródeł ciepła jest coraz większe, dlatego też ten program będzie kontynuowany" - poinformował prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Miasto Suwałki w 2021 roku przeznaczy na ten cel kolejne 200 tysięcy zł. Dotacje, w zależności od zasobności mieszkańców Suwałk, wynoszą od 3 do 6 tys. zł. Suwalczanie mogą składać wnioski w tym zakresie od 15 lutego do końca marca.

Reklama

Reklama

Władze Suwałk przyjęły Program Gospodarki Niskoemisyjnej w 2015 roku. Zakłada on redukcję zużycia energii, zwiększenie udziału w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz poprawę jakości powietrza w mieście. Program pozwala na pozyskiwanie na ten cel środków unijnych. Samorząd w ramach tego programu w 2018 roku zainstalował w mieście 11 czujników monitorujących jakość powietrza. 

Źródło:
PAP

Komentarze