Reklama

Klimat

MKiŚ: odbiorcy powinni być rzetelnie informowani o przyczynach podwyżek cen energii

Fot. Unsplash.com
Fot. Unsplash.com

Ministerstwo klimatu planuje, by tzw. sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej umieszczali koszty zakupu energii w informacji dla odbiorców. Odbiorcy powinni być rzetelnie informowani o przyczynach podwyżek cen energii - uzasadnia propozycję ministerstwo.

Resort przedstawił projekt zmiany tzw. rozporządzenia taryfowego dla energii elektrycznej. Zgodnie z propozycją tzw. sprzedawcy zobowiązani, których odbiorcy korzystają z taryf zatwierdzanych przez Prezesa URE, umieszczać będą w rozliczeniu towarzyszącym rachunkom za energię dodatkowe punkty o kosztach zakupu energii elektrycznej.

Odbiorcy energii elektrycznej powinni być powiadomieni w sposób przejrzysty i zrozumiały o podwyżce cen lub stawek opłat za dostarczaną energię elektryczną, które zostały zatwierdzone w decyzji taryfowej - podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji.

Projekt precyzuje, że wśród tych kosztów sprzedawca ma przedstawić średnie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz koszty zakupu energii z małych instalacji OZE oraz z instalacji na biogaz rolniczy.

Jak przypomniano w uzasadnieniu, prawo nakazuje przedsiębiorstwom energetycznym udzielać rzetelnej informacji na temat cen i stawek opłat stosowanych w taryfach na sprzedaż i dystrybucję energię elektrycznej.

W szczególności ten obowiązek informacyjny jest istotny w przypadku planowanych podwyżek cen i stawek opłat za energię elektryczną - zaznaczono. Dla konsumentów szczególnie istotną jest informacja o strukturze kosztów, które wpływają na końcową cenę energii elektrycznej - wskazano również.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. Nysa

    Przyczyny podwyżek cen energii. 1. "Tani" gaz LNG z USA i Kataru 2. Spekulacja na giełdzie w Chicaco sterowana przez kapitał amerykański. 3. koszty ( stale rosnące ) zakupu uprawnień do emisji CO2 4. Dopłaty z naszych kieszeni do nieefektywnych i nieopłacalnych OZE które trafiają do kieszeni zachodnich firm. 5. Fit for 55

  2. rob ercik

    Tik tak, szkoda że nie znamy ceny na tanie LNG ... Odbiorcom od razu poprawił by się humor