Reklama

Klimat

Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2, fatalne wieści dla polskiej energetyki

Fot. Roman Ranniew / Flickr / ilustracyjne
Fot. Roman Ranniew / Flickr / ilustracyjne

We wtorek ceny uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu EU ETS po raz pierwszy w historii przekroczyły 50 euro za tonę - informuje agencja Reutera.

Poziom 50,05 euro / t był najwyższym odnotowanym od 2005 roku, czyli momentu, w którym uruchomiono europejski system handlu uprawnieniami do emisji.

Eksperci wskazują, że wśród czynników sprzyjających podwyżkom należy wymienić m.in.: zaostrzenie polityki klimatycznej UE w ostatnim czasie oraz zwiększony popyt, wynikający pośrednio z sytuacji na rynku gazu.

Reklama
Reklama

Europejskie podziemne magazyny gazu (PMG) wypełnione są obecnie w zaledwie ok. 30% (w porównaniu do 64% r/r). Znacząco ogranicza to możliwość wykorzystania „błękitnego paliwa” w celu choćby czasowego obniżenia zapotrzebowania na uprawnienia.

W ubiegłym miesiącu UE potwierdziła oficjalnie nowy cel redukcji emisji - do roku 2030 mają się one zmniejszyć o 55% (w porównaniu do 1990 r.). W zgodnej opinii analityków doprowadzi to do zwiększenia popytu na uprawnienia oraz ich niedoboru - a co za tym idzie, wzrostu cen. 

Reklama

Komentarze

    Reklama