• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Raport: elektryfikacja przemysłu w Europie ograniczy emisje o 60%

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Elektryfikacja transportu, budownictwa i sektora przemysłowego może w latach 2020 - 2050 zmniejszyć emisje CO2 w Europie o 60 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu BloombergNEF. Warunkiem jest rezygnacja z wykorzystania paliw kopalnych.

W badaniu brały też udział norweski Statkraft AS i firma Eaton. W dokumencie zwrócono uwagę, że przemysł odpowiada za jedną piątą rocznej emisji CO2 na świecie. 

W raporcie podkreślono również, że bardzo negatywny wpływ na środowisko ma ogrzewanie przemysłowe. Jego autorzy zachęcają polityków do rozwiązania tego problemu. W ich opinii osiągnięcie, planowanej przez Unię Europejską, zerowej emisji netto jest niemożliwe bez zmian w sektorze produkcji betonu i stali. W tych branżach kluczowy ma być wodór, który stanowi alternatywę dla węgla zarówno jako paliwo jak i element procesów chemicznych. 

Zdaniem autorów trzeba też pamiętać o europejskich sieciach energetycznych. Na ich działanie duży wpływ będzie mieć sposób w jaki ludzie ogrzewają mieszkania, a także zasilają samochody. Z szacunków BNEF wynika, że do 2050 roku na świecie będzie trzeba zwiększyć o 75 proc. moce generowania prądu. Sieci będą też musiały wykazywać się większą elastycznością ze względu na zmiany nawyków konsumenckich. (PAP)

Źródło:
PAP

Komentarze