• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Problemy energetyczne w Grecji. Rząd wzywa obywateli do ograniczenia zużycia prądu

Fot. Canva
Fot. Canva

Minister Środowiska i Energii Grecji Kostas Skrekas wezwał obywateli do ograniczenia zużycia energii elektrycznej z powodu obciążenia sieci w ekstremalnych upałach. Urzędnik wystosował ten apel po nadzwyczajnym spotkaniu na temat sytuacji energetycznym w kraju.

Obecnie w Gracji trwają upały a temperatura nie schodzi za dnia poniżej 40 stopni. Według prognoz, taka pogoda ma utrzymać się do końca tygodnia.

W związku z wysokimi temperaturami w całym kraju, zwołano nadzwyczajne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby zbadać kondycję systemu elektroenergetycznego podczas przedłużającej się fali upałów.

Jak podają lokalne agencje prasowe, Minister Środowiska wezwał obywateli do ograniczenia niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej w ciągu najbliższych 24 godzin, ponieważ stabilność systemu będzie musiała zostać przetestowana w ekstremalnie wysokich temperaturach.

Według szacunków kierownictwa sieci elektroenergetycznych w najbliższych dniach, a zwłaszcza w poniedziałek w godzinach szczytu (ok. 21.00) łączne obciążenie systemu wyniesie 9600 MW, czyli znacznie więcej niż średnia wartość maksymalnego zapotrzebowania na energię elektryczną w pierwszej połowie 2021 r. – 8115 MW. Oczekuje się, że całkowite obciążenie wyniesie 8700-8800 MW w poniedziałek po godzinie 14:00.

Reklama
Reklama

W trakcie spotkania potwierdzono, że elektrownie pracują w pełni na gazie ziemnym. Dwie elektrociepłownie zasilane węglem brunatnym są czasowo nieczynne z powodu remontów.

Jak podaje ministerstwo, w najbliższych dniach potencjał wytwarzania energii wiatrowej prawdopodobnie spadnie, a energia będzie pochodzić tylko z elektrowni fotowoltaicznych.

kierownictwo narodowego operatora system gazowy DESFA uspokaja – „Jeśli chodzi o sytuację z gazem ziemnym, nie budzi to żadnych obaw, gdyż zbiorniki LNG na stacji Revitus są na najwyższym poziomie, a kolejna dostawa partii LNG planowana jest na 4 sierpnia”.

KB

Komentarze