Reklama

Klimat

Prezydent Krakowa apeluje do rządu ws. norm jakości węgla

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

To pozorne zmiany legislacyjne; wprowadzą do sprzedaży zasiarczony i wilgotny węgiel, miał, muły czy flotokoncentraty - tak prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ocenia projektowane rozporządzenie ME. Wystosował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego i szefa ME Krzysztofa Tchórzewskiego.

Chodzi o, skierowane w ubiegłym tygodniu przez ME do konsultacji, rozporządzenie do przyjętej w lipcu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, które zawiera propozycje norm jakości węgla. ME oświadczyło we wtorek, że projektowane rozporządzenie wyeliminuje z rynku detalicznego węgiel najgorszej jakości. "Przepisy rozporządzenia o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz uwzględniają możliwości nabycia paliw przez najmniej zamożne gospodarstwa domowe" - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany w komunikacie ME.

Prezydent Krakowa wskazał w liście, że w świetle zaproponowanego rozporządzenia wciąż będzie możliwa sprzedaż najbardziej zanieczyszczonego węgla. „W mojej ocenie są to pozorne zmiany legislacyjne polegające na wprowadzeniu do sprzedaży detalicznej zasiarczonego i wilgotnego węgla, miału, mułów czy flotokoncentratów. Spalanie takiego opału prowadzić będzie do wysokiej emisji zanieczyszczeń powietrza i nie zmieni stanu powietrza w polskich miastach i wsiach” – napisał Jacek Majchrowski.

Prezydent wskazał, że Kraków jest wiodącym miastem w Polsce, które w ostatnich latach wdrożyło szereg programów wsparcia umożliwiających poprawę jakości powietrza. „Kwoty pomocy dedykowane mieszkańcom sięgają kilkuset milionów złotych. Krok po kroku dajemy szansę mieszkańcom na wymianę palenisk węglowych, dopłacamy do rachunków za ogrzewanie, wdrażamy również program termomodernizacji” – zaznaczył.

Od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa będzie obowiązywać zakaz stosowania paliw stałych. „Aby kompleksowo myśleć o znacznej poprawie jakości powietrza, trzeba zaangażowania wszystkich stron – zarówno rządu, jak i samorządu. Gminy ościenne, jak również cały obszar Małopolski, są w innej sytuacji niż Kraków. Na ich terenie nadal będzie można stosować do ogrzewania zarówno węgiel, jak i drewno. Smog nie zna granic, przez co w Krakowie również borykamy się z emisją napływową, dlatego tak ważne jest, aby przygotowywane rozporządzenie dotyczące dystrybucji i jakości paliw było jak najbardziej restrykcyjne” – wskazał w liście prezydent Krakowa.

Ponadto, jego zdaniem, „niezrozumiałe wydaje się pominięcie w zaproszeniu do konsultacji samorządów, na których spoczywa obowiązek poprawy jakości powietrza oraz instytucji zajmujących się ochroną powietrza”.

Do tej pory osiem województw uchwaliło przepisy antysmogowe. „Społeczeństwo, szczególnie w Krakowie, jest bardzo dobrze wyedukowane w kontekście ochrony środowiska i ochrony powietrza. Oczekujemy realnych zmian, które pomogą nam dalej efektywnie walczyć ze smogiem” – napisał Jacek Majchrowski.

Zdaniem ekologów rozporządzenie umożliwia wprowadzanie do obrotu handlowego odpadów węglowych tj. flotokoncentratów czy mułów, poprzez ich mieszanie z miałami, co jest niezgodne z lipcową nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. "Rozporządzenie, nie określając dopuszczalnej ilości tzw. podziarna, czyli zawartości w paliwie cząstek drobniejszych, pozwala swobodnie dosypywać muły i flotokoncentraty do miału węglowego" - podkreśliła Polska Zielone Sieć.

jw/PAP

  • smog
Reklama

Komentarze

    Reklama