Reklama

Klimat

Pozytywne testy z mieszanką biopaliwa dla szwedzkiego odrzutowca

Fot. FMV
Fot. FMV

Biopaliwo na bazie alkoholu zostało zmieszane w stosunku 50/50 ze zwykłym paliwem lotniczym Flygfotogen 75 w testach z wykorzystaniem silnika szwedzkiego myśliwca odrzutowego Saab Gripen.

50% mieszanka biopaliwa jest obecnie najwyższym dozwolonym według specyfikacji paliwa dla paliwa lotniczego. Test był pierwszym, w którym to konkretne biopaliwo zostało przetestowane w większym silniku lotniczym.

"Celem testu było zbadanie wszelkich różnic między mieszanką 50/50 a Flygfotogen 75 w odniesieniu do działania silnika i osiągów silnika" - mówi Erik Prisell, specjalista od układów napędowych pneumatycznych w FMV.

Flygfotogen 75 to nazwa standardowego paliwa stosowanego w szwedzkich odrzutowcach.

Reklama

Reklama

Test został przeprowadzony na stanowisku badawczym w firmie GKN Aerospace Engine Systems Sweden w Trollhättan. W sumie silnik pracował prawie trzy godziny z mieszanką 50/50. Po kilku uruchomieniach silnika i zapłonach dopalacza Erik Prisell podsumowuje: ”Silnik pracował bez uwag. Nie pojawiły się żadne ostrzeżenia ani wskazania, które mogłyby wynikać z różnic między różnymi paliwami.”

Po próbie zbadano komorę spalania silnika i nie było widać śladów negatywnego wpływu mieszanki 50/50 na komorę spalania. "Krótko mówiąc, wyniki testów z mieszaniną 50/50 w porównaniu z Flygfotogen 75 wykazały: bardzo podobną siłę ciągu, zużycie paliwa w stosunku do uzyskanej mocy i czasy przejściowych stanów silnika, brak oznak zaburzeń ciśnienia związanych z nietypowym spalaniem, te same cechy przy uruchamianiu i ponownym uruchamianiu silnika" – przekazuje FMV na swojej stronie.

Silnik, na którym próbowano mieszankę, to standardowy silnik odrzutowców i mimo tego bez problemu spalał mieszankę z biopaliwem. 

Po obecnym teście FOI, który zakończy się w pierwszym kwartale 2021 r., projekt biojet FMV przeprowadzi ocenę i kompilację wraz z partnerami z USA. Raport końcowy dla Sił Zbrojnych zostanie przygotowany w 2021 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama