Reklama

Klimat

Orlen: ponad 2 mld zł na inwestycje w technologie związane z dekarbonizacją

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Mamy budżet ponad 2 mld zł, który przeznaczymy na tworzenie i doskonalenie technologii związanych z dekarbonizacją - mówił w czwartek Arkadiusz Majoch z PKN Orlen. Dodał, że jedną z tych technologii jest CCU.

Dyrektor biura badań i rozwoju nowych technologii w PKN Orlen Arkadiusz Majoch uczestniczył w czwartkowej konferencji poświęconej technologiom Carbon Capture and Utilization (CCU) - wychwytywania oraz utylizacji dwutlenku węgla.

Reklama
Reklama


 

Jak zwrócił uwagę, spółka PKN Orlen jako pierwsza w tym regionie Europy zaprezentowała strategię dekarbonizacji, w której CCU ma do odegrania ważną rolę. "Dla nas jako badaczy CCU - wykorzystanie, zagospodarowanie czy przetwarzanie jest absolutnym priorytetem" - wskazał.

 

Jak stwierdził, "postanowiliśmy w pierwszym etapie skupić się na efektywności energetycznej i wykorzystaniu biomateriałów i bioodpadów". Dodał, że spółka podejmuje inwestycje w nowych obiektach petrochemicznych; koncentruje się przy tym na tzw. gospodarce obiegu zamkniętego, recyklingu, odzyskiwaniu cennych surowców ze strumienia odpadów.

 

"Mamy strategiczny program z ogromnym budżetem na kolejne lata - ponad 2 mld zł w ciągu 9 lat" - wskazał Majoch. Dodał, że te pieniądze będą przeznaczone na tworzenie i doskonalenie nowych technologii w całej grupie kapitałowej. "Firma skupia się na rozwoju różnych technologii, których celem jest dekarbonizacja. Jedną z nich jest CCU" - powiedział. Podkreślił, że wszystkie te inwestycje związane są z dekarbonizacją.

 

Obecny na konferencji doradca prezydenta RP, przewodniczący rady środowiska i zasobów naturalnych przy prezydencie Paweł Sałek zwrócił uwagę, że technologia CCU i CCS jest opisana od strony techniczno-inżynierskiej od dziesięcioleci. "Dopiero w 2009 r. od strony prawnej pojawiły się przepisy na poziomie europejskim, które dawały możliwość (...) prowadzenia procesów inwestycyjnych" - wyjaśnił. Jak powiedział, dzisiaj jesteśmy w przededniu tego, aby zastanowić się w jaki sposób można technologie CCU albo CCS wykorzystać. "Jestem zwolennikiem technologii utylizacji CO2, a niekończenie składowania" - wskazał.

 

Technologia CCU dotyczy procesu polegającego na wychwytywaniu dwutlenku węgla ze spalin oraz jego późniejszej utylizacji. Stanowi konkurencją technologię dla metody CCS. W odróżnieniu od sekwestracji dwutlenku węgla, CCU ma na celu wykorzystanie wychwyconego dwutlenku węgla oraz jego konwersji na inne substancje lub produkty (np. tworzywa sztuczne, beton, biopaliwo). (PAP)

 

Źródło:PAP

Komentarze