• Partner główny
    Logo Orlen

Klimat

Niemieccy eksperci: RFN będzie mieć poważny problem z osiągnięciem celów klimatycznych

Fot. Eoghan OLionnain / Flickr

Niemcy będą mieć trudności z osiągnięciem celów klimatycznych, jeśli nie przyspieszą redukcji emisji - uważa rada ekspertów ds. klimatu, doradzająca rządowi federalnemu.

Reuters przypomina, że Niemcy zadeklarowali dążenie do neutralności klimatycznej w perspektywie roku 2045. Do 2035 chcieliby zmniejszyć emisje o 65% (w porównaniu z rokiem 1990). Kłopot polega jednak na tym, że efekty dotychczasowych działań są dalece niewystarczające.

Zdaniem ekspertów osiągnięcie powyższych założeń byłoby możliwe tylko przy podwojeniu rocznej redukcji emisji. W przypadku przemysłu i transportu musiałaby to być odpowiednio dziesięcio i czternastokrotność.

Na przestrzeni lat 2000 - 2021 sektor energetyczny zredukował emisje CO2 o 27%. Znacznie gorzej na tym tle wypadły budownictwo, transport i szeroko rozumiany przemysł - zauważa Reuters.

Sytuacja jest o tyle trudna, że rosyjska napaść na Ukrainę niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji dla rynku energii. Jedną z nich jest odejście (częściowo dobrowolne) od surowców energetycznych z Rosji. Groźba kryzysu energetycznego skłoniła Niemców do przedłużenia żywotności elektrowni węglowych. A te z pewnością nie ułatwią obniżania emisyjności.

Komentarze