Klimat

Niemcy: prawie 300 tys. ha lasu zniszczone przez suszę i nawałnice

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W efekcie zniszczeń, spowodowanych w niemieckich lasach przez suszę, nawałnice i szkodniki, trzeba ponownie zalesić tereny o łącznej powierzchni 285 tys. hektarów, a nie jak dotąd szacowano 245 tys. hektarów - podała w środę agencja dpa.

Dane takie zawiera najnowszy rządowy raport, przedstawiony przez niemieckie ministerstwo rolnictwa. Zweryfikowany obszar zniszczonych lasów ma powierzchnię większą niż związkowy Kraj Saary. W całych Niemczech lasy zajmują łącznie ponad 11 mln hektarów.

Według raportu, szczególnie dotkliwe szkody odnotowano w lasach Północnej Nadrenii-Westfalii, Turyngii, Dolnej Saksonii oraz Hesji. Padające w ostatnich tygodniach deszcze poprawiły nieco sytuację, ale wilgotność głębszych warstw gleby jest wciąż niewystarczająca.

Udzielając wywiadu regionalnym dziennikom koncernu prasowego Funke, rzeczniczka ministerstwa rolnictwa poinformowała, że właścicielom lasów wypłacono już tytułem zwrotu kosztów zalesienia 31 mln euro z opiewającego na 138 mln funduszu, który ma być rozdysponowany w ciągu 2020 roku. Jednak dzięki zmodyfikowaniu kryteriów i podniesieniu górnego pułapu dotacji przekazywanie pieniędzy zostanie w drugim półroczu znacznie przyspieszone - zapewniła. (PAP)

Komentarze